آیا انجام درمان ارتودنسی قبل از ۱۸ سالگی کیفیت زندگی مرتبط با سلامت دهان را بهبود می‌دهد؟ یک مرور نظام‌مند و متا-آنالیز

0
3186

پیوند به مقالهٔ اصلی: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0889540616308927

تاریخ انتشار اولیهٔ مقاله: فروردین ۱۳۹۶

ترجمه: زانیار محمودی

 

نکات برجسته

  • ما تغییرات کیفیت زندگی مرتبط با سلامت دهان و دندان (Oral Health Related Quality of Life یا به اختصار OHRQoL) را در جوانان پس از درمان ارتودنسی ارزیابی کردیم.

  • ما ۱۳ مقاله را در مرور نظام‌مند و ۶ مقاله را در متا-آنالیز وارد کردیم.

  • بهبود متوسطی در کیفیت زندگی کلی مرتبط با سلامت دهان و دندان بعد از درمان ارتودنسی مشاهده شد.

  • بیش‌ترین بهبودها در وضعیت عاطفی و موقعیت اجتماعی بود.

 

مقدمه

هدف ارتودنسی بهبود کیفیت زندگی مرتبط با سلامت دهان و دندان (OHRQoL) است. در این مرور نظام‌مند، ما شواهد تغییرات در کیفیت زندگی افرادی که قبل از ۱۸ سالگی تحت درمان ارتودنسی قرار گرفته‌اند، بررسی کردیم.

روش‌ها

شرکت‌کنندگان در این مطالعه بیماران کم‌تر از ۱۸ سال بودند. مداخلات درمانی شامل درمان شکاف کام و موارد غیر ارتوگناتیک بود. مقایسه‌ها قبل و بعد از درمان ارتودنسی یا با گروه شاهدی که ارتودنسی نکرده بودند، انجام گرفته بود. نتایج به‌دست‌آمده بر اساس مقیاس‌های OHRQoL اعتبارسنجی شدند. طرح‌های تحقیق شامل کارآزمایی‌هایی کنترل‌شدهٔ تصادفی، کارآزمایی‌های بالینی کنترل‌شده، مطالعات همگروهی آینده‌نگر و مطالعات مقطعی یا مورد-شاهدی بود. چندین پایگاه دادهٔ الکترونیکی بدون محدودیت زبانی جست‌وجو شد، با نویسندگان مقالات تماس گرفته شد و لیست مراجع غربالگری شد. مقیاس Newcastle-Ottawa برای ارزیابی کیفیت مورد استفاده قرار گرفت. غربالگری، استخراج داده‌ها و ارزیابی‌های کیفی توسط دو محقق به‌صورت جداگانه و مستقل انجام شد.

نتایج

ما ۱۵۹۰ مقاله را یافتیم و در نهایت ۱۳ مطالعه را در مرور نظام‌مند ( ۹ مقالهٔ همگروهی، ۳ مقالهٔ مقطعی و ۱ مقالهٔ مورد-شاهدی)  و ۶ مطالعه را در متا-آنالیز وارد کردیم. همهٔ مقالات دارای کیفیت پایین تا متوسط ارزیابی شدند. بهبودی متوسطی در کیفیت زندگی مرتبط با سلامت دهان و دندان (۲۴۳ نفر شرکت‌کننده، میانگین استانداردشدهٔ تفاوت،-۰.۷۵؛ ۹۵% CI از -۱.۱۵ تا -۰.۳۶) به‌ویژه در ابعاد سلامت عاطفی (۲۱۳ نفر شرکت‌کننده، میانگین استانداردشدهٔ تفاوت، -۰.۶۱؛ ۹۵% CI از -۰.۸۰ تا -۰.۴۱) و بهبود سلامت اجتماعی (۲۱۳ نفر شرکت‌کننده، میانگین استانداردشدهٔ تفاوت، -۰.۶۲؛ ۹۵% CI از -۰.۸۲ تا -۰.۴۳) قبل و بعد از درمان ارتودنسی مشاهده شد.

نتیجه‌گیری

درمان ارتودنسی در دوران کودکی یا نوجوانی منجر به بهبودی متوسط در ابعاد سلامت عاطفی و اجتماعی کیفیت زندگی مرتبط با سلامت دهان و دندان می‌شود؛ اگر چه شواهد موجود کیفیت پایین و متوسط دارند. مطالعات با کیفیت بالا، طولی و آینده‌نگر در این زمینه مورد نیاز است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.