مرور نظام‌مند متون دربارهٔ رفتار جست‌و‌جوی اطلاعات دندان‌پزشکان در کشورهای پیشرفته

0
1725

پیوند به مقالهٔ اصلی: http://www.jdentaled.org/content/80/5/569.long

تاریخ انتشار اولیهٔ مقاله: ۲۴ آبان ۱۳۹۴

ترجمه: سارا مرادی

 

این امکان وجود دارد که درک رفتار جست‌وجوی اطلاعات دندان‌پزشکان راه‌های جدیدی را برای افزایش استفاده از اطلاعات به‌دست‌آمده از تحقیقات بر پایهٔ شواهد برای تصمیم‌گیری بالینی و انجام کار کلینیکی دندان‌پزشکی بر پایهٔ شواهد مهیا سازد؛ اما تا کنون هیچ مطالعهٔ نظام‌مندی در مورد رفتار جست‌و‌جوی اطلاعات دندان‌پزشکان انجام نشده است.

 

هدف این مقالهٔ مروری ترکیب‌کردن بهترین شواهد موجود دربارهٔ کجایی و چگونگی جست‌وجوی اطلاعات توسط دندان‌پزشکان است.

 

متون علمی موجود در Web of Science، Scopus، PubMed و لیست منابع مطالعات به زبان انگلیسی از کشورهای عضو «سازمان‌ همکاری‌های اقتصادی و توسعه» در مورد رفتار جست‌و‌جوی اطلاعات دندان‌پزشکان بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۴ جست‌وجو شد. مقاله‌های انتخاب شده بر اساس روش‌های آنالیز مختلط ارزیابی شدند و اطلاعات جمع‌آوری شده به صورت موضوعی ترکیب شدند. نُه مطالعه شرایط ورود به این مطالعهٔ مروری را داشتند و چهار موضوع اصلی مشخص شد:

۱) مشکلات دندان‌پزشکان در به‌کاربردن منابع بر پایهٔ شواهد در کارهای کلینیکی

۲) تمایل دندان‌پزشکان به داشتن ملاقات حضوری، بحث‌های دانشگاهی و منابع چاپی در مقابل منابع بر پایهٔ شواهد آنلاین

۳) درک دندان‌پزشکان از اعتبار منابع بر پایهٔ شواهد و نقش متخصصان و دندان‌پزشکان مجرب به‌عنوان منابع اطلاعاتی برای دندان‌پزشکان عمومی یا با سطح تجربهٔ کمتر

۴) تفاوت میان گروه‌ها/افرادی که شواهد تحقیقاتی را زود یا دیر به کار می‌برند.

 

دندان‌پزشکانی که در این تحقیقات شرکت کرده بودند، به استفاده از منابع یا تکنینک‌های جدید بعد از بحث و تبادل نظر با یک همکار، یک متخصص و یا یک متخصص تمایل داشتند. این دندان‌پزشکان همچنین کمبود زمان، تجربه، مهارت و اعتماد به نفس را برای یافتن و استفاده از منابع بر پایهٔ شواهد گزارش کردند. بسیاری از این دندان‌پزشکان از تصمیم‌گیری بر اساس منابع مستند مانند متون مروری آگاه بودند، اما دریافت توصیه را از یک همکار متخصص یا مجرب یا شرکت در دیدارهای حضوری ترجیح می‌دادند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.