وجه منفی کنترل دخانیات؟ سیگارکشیدن و سرزنش خویشتن: یک مرور نظام‌مند

0
1929

پیوند به مقالهٔ اصلی: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0277953615301283

تاریخ انتشار اولیهٔ مقاله: ۳ مهر ۱۳۹۴

ترجمه: احسان بلاغی

 

هدف: اطلاعات اندکی دربارهٔ پیامدهای اشاعهٔ بدنامی مصرف دخانیات بر افراد سیگاری و چگونگی درونی‌شدن این موضوع توسط مصرف کنندگان دخانیات وجود دارد. این مرور خلاصه‌ای از مقالات موجود در ارتباط با سرزنش خویشتن ناشی از مصرف دخانیات است و بررسی می کند که افراد سیگاری تا چه حد از قالب‌های شخصیتی منفی آگاه و تا چه حد با آن‌ها موافق هستند و این موارد را در مورد خود اعمال می‌کنند.

روش: ما یک جست‌وجوی نظام‌مند را در پایگاه داده‌های Pubmed/Web of Science/PsycInfo جهت یافتن مقالات مرتبط با سرزنش خویشتن ناشی از مصرف دخانیات از خرداد ۱۳۹۲ به بعد انجام دادیم. لیست منابع و ارجاعات مقالات یافت‌شده مورد بررسی قرار گرفت و با کارشناسان مکاتبه شد. پس از غربالگری مقالات جهت انطباق با ویژگی‌های ورود/خروج مطالعه، یک ارزیابی کیفی انجام شد و یافته‌ها بر مبنای مراحل سرزنش خویشتن برگرفته از مدل جلوروندهٔ Corrigan (شامل آگاه‌شدن، موافقت‌کردن، به‌کاربردن و آسیب‌رساندن) خلاصه‌سازی شد. جست‌وجوهای اولیه ۵۷۰ مقاله را دربر گرفت.

یافته‌ها: سی عدد از مقالات (۱۸ مطالعهٔ کیفی و ۱۲ مطالعهٔ کمی) دارای ویژگی‌های مورد نظر این مرور بودند. آگاهی از بدنامی مصرف دخانیات در میان مطالعات تقریباً فراگیر بود. مقابله با استراتژی‌های اعمال بدنامی مصرف دخانیات و درجه‌ای که افراد سیگاری این بدنامی را درونی‌سازی می‌کردند، هم در خود مطالعات و هم در میان آن‌ها متفاوت بود. تفاوت قابل ملاحظه‌ای در پیامدهای مثبت، منفی و بی‌اهمیت مرتبط با سرزنش خویشتن ناشی از مصرف دخانیات وجود داشت. شواهد محدودی دربارهٔ تفاوت‌های زیرگروه‌ها در مورد بدنامی مرتبط با مصرف دخانیات یافت شد.

نتیجه‌گیری: در حالی که شواهدی وجود دارد که سرزنش خویشتن ناشی از مصرف دخانیات منجر به کاهش مصرف دخانیات خواهد شد، این مرور همچنین پیامدهای منفی قابل ملاحظه‌ای را در مورد این سرزنش خویشتن نشان داد. تحقیقات آینده باید فاکتورهای مرتبط با تفاوت‌های اشخاص در پاسخ به بدنامی ناشی از مصرف دخانیات مشخص کند. استراتژی‌های مربوط به سلامت جامعه که بدنامی سیگاری‌ها را محدود کند، ممکن است لازم باشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.