آیا تعداد دفعات مسواک‌زدن با پریودنتیت (فرم شدید بیماری لثه) ارتباط دارد؟

0
1516

پیوند به مقالهٔ اصلی: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/cdoe.12126/abstract

تاریخ انتشار اولیهٔ مقاله: ۴ مهر ۱۳۹۳

ترجمه: پوریا ایران‌پرور

 

اهداف

اپیدمیولوژی پریودنتیت (فرم شدید بیماری لثه) در خصوص مراقبت‌های بهداشت دهان به‌خصوص تعداد دفعات و تناوب مسواک‌زدن مسئله‌ای است که چندان زیاد با آن پرداخته نشده است. این مقالهٔ متاآنالیز به سنجش ارتباط خطر پریودنتیت با تعداد دفعات مسواک‌زدن می‌پردازد.

روش‌ها

جست‌وجوی مقالات در ۹ منبع آنلاین انجام شد (PubMed، ISI و هفت منبع دیگر). مقالات مرتبطی که تا فروردین ۱۳۹۲ در این‌باره منتشر شده بودند، مورد بررسی قرار گرفتند. بر اساس آن‌ها یک متاآنالیز انجام شد.

نتایج

۱۴ مقاله تعیین گردید. نتیجهٔ آزمون عدم تجانس برای مطالعات مقطعی چندان معنادار نبود. در بررسی داده‌ها مشاهده شد که افرادی که به‌طور منظم مسواک نمی‌زنند، به نسبت قابل توجهی (۱.۴۱ برابر) در مقایسه با افرادی که منظم مسواک می‌زنند، با پریودنتیت در ارتباط هستند.

نتیجه‌گیری

مطالعات زیادی در رابطه با ارزیابی ارتباط مسواک‌زدن منظم با پریودنتیت انجام نشده است. با این حال مشاهده شده است که مسواک‌زدن گه‌گاه و نامنظم می‌تواند با فرم‌های شدید بیماری‌های پریودنتال (بافت‌های اطراف دندان) در ارتباط باشد. مطالعات اپیدمیولوژیک بیش‌تری برای تعیین دقیق تأثیر عوامل بر بروز پریودنتیت و اثرات بینابینی آنان نیاز است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.