سلامت دهان از الف تا ی: ارتودنسی: درمان‌های ارتودنسی

0
1348

پیوند به مطلب اصلی: https://www.nhs.uk/conditions/orthodontics/treatments

ترجمه: احسان بلاغی


 

انواع متفاوتی از درمان ارتودنسی بسته به مشکل دقیق فک و دندان‌های شما وجود دارد.

مرحلهٔ اول درمان بررسی شرایط دندان‌های شما و نحوهٔ تکامل احتمالی آ‌ن‌ها خواهد بود.

این امر به‌طور معمول با استفاده از رادیوگرافی‌ها، تهیه مدل‌های گچی و عکس‌برداری از دندان‌های شما انجام خواهد شد.

وسایل ارتودنسی

درمان ارتودنسی برای اصلاح موقعیت دندان‌ها از وسایلی استفاده می‌کند.

چهار نوع اصلی عبارت‌اند از:

  • دستگاه ثابت: یک وسیله غیر قابل جابه‌جایی ساخته‌شده از براکت‌هایی که به هر دندان چسبانده می‌شود و از طریق سیم با یکدیگر ارتباط دارند.
  • دستگاه متحرک: معمولاً صفحات پلاستیکی هستند که سقف دهان را پوشش می‌دهند و به برخی از دندان‌ها متصل می‌شوند. این دستگاه‌ها فقط قادر به حرکت‌دادن بسیار محدود دندان‌ها هستند.
  • دستگاه فانکشنال: یک جفت دستگاه متحرک پلاستیکی که به یکدیگر اتصال می‌یابند یا به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در تقابل با یکدیگر عمل کنند و بر روی دندان‌های بالا و پایین قرار می‌گیرند.
  • هدگیر: این مورد به‌تنهایی یک دستگاه ارتودنسی نیست، بلکه می‌تواند با وسایل دیگر مورد استفاده قرار گیرد و معمولاً شب‌ها استفاده می‌شود.

در موارد شدیدتر، درمان ممکن است شامل دستگاه ثابت و عمل جراحی برای حرکت فک باشد. این درمان در بیمارستان‌ها انجام می‌شود.

دستگاه ثابت

دستگاه ثابت شایع‌ترین نوع دستگاه ارتودنسی است. آن‌ها می‌توانند زمانی مورد استفاده قرار گیرند که تعدادی دندان نیاز به اصلاح داشته باشند یا زمانی که درمان برای جلوگیری از مشکلات در آینده ضروری باشد.

در حین استفاده از یک دستگاه ثابت، می‌توانید به طور معمول غذا بخورید. با این حال، شما باید از مواد غذایی و نوشیدنی‌های خاصی مانند تافی و شکلات‌های چسبنده، شیرینی‌های سخت و نوشابه‌ها اجتناب کنید، زیرا آن‌ها می‌توانند به دستگاه و دندان‌های‌تان آسیب برسانند.

اگر از یک دستگاه ثابت استفاده و یک ورزش پربرخورد مانند راگبی بازی می‌کنید، باید یک محافظ برای حفاظت از دهان و دستگاه خود استفاده کنید.

دستگاه ثابت معمولاً از فلز ساخته می‌شود، بنابراین در نمای جلوی دندان‌های شما قابل دیدن خواهد بود.

بسیاری از ارتودنتیست‌ها در حال حاضر دستگاه‌های سرامیکی یا پلاستیکی شفاف ارائه می‌دهند، اگر چه آن‌ها معمولاً گران‌تر هستند. استفاده از آن‌ها به مشکل موجود و موقعیت دندان بستگی دارد.

دستگاه متحرک

دستگاه متحرک می‌تواند برای اصلاح مشکلات جزئی یا به‌عنوان بخشی از درمان ثابت استفاده شود. آن‌ها گاهی می‌توانند برای جلوگیری از عادت مکیدن انگشت شست در کودکان مورد استفاده قرار گیرند.

این وسایل فقط باید برای تمیزکردن یا به‌عنوان یک اقدام احتیاطی در طول فعالیت‌های خاص، مانند دوچرخه‌سواری و یا نواختن سازهای بادی، خارج شوند. ارتودنتیست شما این موارد را به شما گوشزد می‌کند.

دستگاه‌های فانکشنال

دستگاه‌های فانکشنال برای درمان مشکلات موقعیت فک و دندان‌های بالا و فک و دندان‌های پایین می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.

اکثر افراد باید تمام‌وقت آن‌ها را استفاده کنند. بسیار مهم است که به دستورات ارتودنتیست خود در مورد نحوه و زمان استفاده از دستگاه عمل کنید. اگر دستگاه به‌درستی استفاده نشود، درمان اثر نخواهد کرد.

ممکن است لازم باشد دستگاه فانکشنال خود را برای تمیزکردن و در هنگام غذاخوردن خارج کنید.

هدگیر

هدگیر برای اصلاح موقعیت دندان‌های عقب یا برای حفظ آن‌ها در موقعیت خود در حالی که دندان‌های جلو در حال درمان هستند، استفاده می‌شود.

اکثر افراد فقط نیاز دارند چند ساعت در طول شب یا زمانی که در خواب هستند، هدگیر را استفاده کنند. شما نمی‌توانید هنگام استفاده از هدگیر چیزی بخورید یا بنوشید.

درمان‌های دیگر

انواع دیگری از دستگاه‌ها مانند الاینرها یا دستگاه‌های نامرئی یا لینگوال که در پشت دندان‌ها قرار می‌گیرند نیز در دسترس هستند.

شما باید با ارتودنتیست خود صحبت کنید تا ببینید آیا می‌توان آن‌ها را برای مشکل شما مورد استفاده قرار دهد یا خیر. هزینه این دستگاه‌ها معمولاً بالاتر است.

نگهدارنده‌ها

نگهدارنده‌ها در انتهای دوره درمان ارتودنسی استفاده می‌شوند. زمانی که لثه اطراف و استخوان با موقعیت جدید خود تطبیق داده می‌شوند، آن‌ها دندان‌های مرتب‌شده را در جای خود حفظ می‌کنند. نگهدارنده‌ها می‌توانند متحرک یا ثابت باشند.

این احتمال وجود دارد که در صورتی که از نگهدارنده استفاده نکنید، درجاتی از حرکات دندانی رخ دهد. تغییرات در موقعیت دندان‌ها می‌تواند در طول زندگی ادامه یابد و این بخشی از روند طبیعی بالارفتن سن است.

تنها راه داشتن دندان‌های مرتب برای همیشه این است که یک نگهدارنده را به‌صورت نیمه‌وقت در تمام طول زندگی استفاده کنید.

خارج‌کردن دندان‌ها

در مواردی نادر، ممکن است لازم باشد که یک دندان را برای اصلاح موقعیت و ظاهر دندان‌های مجاور خارج کنید.

نتایج

شما احتمالاً در عرض ۱۸ تا ۲۴ ماه پس از شروع درمان به نتایج خوبی دست می‌یابید، در صورتی که شما:

  • به خوبی مراقب دندان‌هایتان باشید
  • وسایل خود را مطابق دستور استفاده کنید
  • مشاورهٔ ارتودنتیست خود را در ارتباط با رژیم غذایی دنبال کنید
  • برای حفظ نتایج از نگهدارنده استفاده کنید

آخرین ویرایش این صفحه: ۲۹ بهمن ۱۳۹۵

تاریخ ویرایش بعدی: ۲۸ بهمن ۱۳۹۸


 

صفحهٔ قبل: ارتودنسی: مرور کلی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.