سلامت دهان از الف تا ی: سرطان دهان: عوارض جانبی

0
342

پیوند به مطلب اصلی: https://www.nhs.uk/conditions/mouth-cancer/complications

ترجمه: نیلوفر جلالی


 

سرطان دهان و درمان آن می‌تواند عوارضی را ایجاد کند، مثل تغییر ظاهر دهان شما، مشکلات بلع (دیسفاژی) و مشکلات تکلم.

این اثرات گاهی اوقات می‌توانند مشکلات عاطفی ایجاد کرده و موج ایجاد تغییراتی در زندگی معمولی فرد مبتلا شود.

مشکل در بلع (دیسفاژی)

یک گفتاردرمان از طریق تستی به نام ویدئوفلوئورسکوپی رفلکس بلع‌تان را آزمایش می‌کند.

این تست شامل بلع غذا و نوشیدنی است و رنگ مخصوصی هنگام عکس‌برداری متحرک با اشعهٔ ایکس به آن اضافه می‌شود.

رنگ روی تصویر اشعهٔ ایکس ظاهر می‌شود و این به گفتار درمان کمک می‌کند تا رفلکس بلع شما را مشاهده کرده و خطر ورود غذا و نوشیدنی را به ریهٔ شما ارزیابی کند.

اگر خطری وجود داشته باشد، ممکن است برای مدت کوتاهی به یک لوله برای غذاخوردن نیاز داشته باشید. این لوله مستقیماً به معدهٔ شما متصل می‌شود (گاستروتومی). ممکن شما تمریناتی دریافت کنید تا بتوانید رفلکس بلع خود را به حالت نرمال برگردانید.

دربارهٔ نحوهٔ درمان دیسفاژی بیش‌تر بخوانید.

تکلم

همانند بلع، توانایی صحبت‌کردن با مشارکت پیچیدهٔ عضلات، استخوان‌ها و بافت‌ها (شامل زبان، دندان‌ها، لب‌ها و کام نرم) صورت می‌گیرد.

رادیوتراپی و جراحی می‌توانند این فرایند را تحت تأثیر قرار دهند و تلفظ صداهای مشخصی را برای شما دچار مشکل کنند. اگر تکلم شما شدیداً تحت تأثیر قرار گرفته، ممکن است برای فهماندن این مسئله به خود مشکلاتی داشته باشید.

یک گفتاردرمان با آموزش تمریناتی که سبب ارتقای حرکات تارهای صوتی شما می‌شود، می‌تواند به شما کمک کند. آن‌ها می‌توانند راه‌های جدیدی برای تلفظ صداها به شما آموزش دهند.

اثر روی احساس

تأثیر احساسی زندگی‌کردن با یک فرد مبتلا به سرطان دهان می‌تواند جدی باشد. خیلی از مردم اثر «ترن هوایی» را در این مورد تجربه می‌کنند. مثلاً ممکن است هنگام تشخیص اولیه ناراحت شوید، اما زمانی که سرطان به درمان جواب مثبت می‌دهد حال شما بهتر می‌شود. ممکن است مجدداً به علت روبه‌روشدن با عوارض جانبی درمان احساس ناراحتی کنید.

این تغییرات احساسی می‌تواند گاهی تبدیل به افسردگی شود. نشانه‌های افسردگی می‌تواند احساس ناراحتی و ناامیدی در ماه اخیر باشد یا این که کارهایی که بیش‌تر اوقات برای‌تان سرگرم‌کننده بود، دیگر سرگرم‌تان نکند.

اگر فکر می‌کنید که افسرده هستید، لازم است با پزشک خود دیدار کنید. درمان‌های مؤثر پرشماری برای افسردگی وجود دارد که شامل داروهای ضد افسردگی و درمان با صحبت‌کردن، مانند درمان رفتاری-شناختی (CBT) است.

در مورد مقابله با تشخیص سرطان بیش‌تر بخوانید.


آخرین ویرایش این صفحه: ۲۰ مرداد ۱۳۹۵

تاریخ ویرایش بعدی: ۱۹ مرداد ۱۳۹۸

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.