سلامت دهان از الف تا ی: درمان­‌های دندان‌پزشکی

0
1799
درمان‌های دندان‌پزشکی
درمان‌های دندان‌پزشکی

پیوند به مطلب اصلی: https://www.nhs.uk/live-well/healthy-body/dental-treatments

ترجمه: سارا مرادی


 

جرم‌گیری و جلادادن

جرم­‌گیری شامل برداشت محافظه‌­کارانهٔ رسوب­­ (جرم) هایی است که بر روی دندان تشکیل می­‌شوند.

پرکردگی (ترمیم)

پرکردگی­‌ها برای ترمیم حفره­‌ای که به‌علت پوسیدگی در دندان ایجاد می­‌شود، به کار می­‌روند. رایج‌ترین نوع مادهٔ ترمیمی آمالگام است که از آلیاژی از فلزها از جمله جیوه، نقره، قلع و روی ساخته می‌­شود.

دندان‌پزشک شما مناسب­‌ترین نوع مادهٔ ترمیمی را با توجه به نیازهای بالینی‌­تان به شما توصیه خواهد کرد. ممکن است در صورت نیاز از مادهٔ ترمیمی سفیدرنگ (مثل کامپوزیت) استفاده شود.

درمان کانال ریشهٔ دندان

درمان کانال ریشهٔ دندان (که اندودنتیکس هم نامیده می­‌شود) با عفونت موجود در مرکز دندان (سیستم کانال ریشه) مقابله می‌­کند.

وقتی که منبع خونی یا عصبی دندان دچار عفونت می‌­شود، اگر درمان ریشه انجام نشود، عفونت پخش خواهد شد و ممکن است لازم باشد دندان کشیده شود.

در طی درمان، تمام عفونت از داخل سیستم کانال ریشه حذف می­‌شود.

کانال ریشه پر و دندان توسط یک ترمیم یا روکش مهر و موم می‌­شود تا عفونت جدید ایجاد نشود.

به‌طور معمول درمان ریشهٔ دندان نیازمند دو یا سه جلسه با دندان‌پزشک است.

دربارهٔ درمان ریشه­ٔ دندان بیش‌تر بخوانید.

روکش

روکش نوعی پوشش است که یک دندان طبیعی را به‌صورت کامل می­‌پوشاند. روکش از فلز یا ترکیب سرامیک و فلز ساخته و در دهان به‌صورت ثابت قرار داده می­‌شود.

زمانی که دندانی شکسته، پوسیده یا آسیب‌دیده باشد، یا صرفاً برای ایجاد ظاهری بهتر برای یک دندان، می‌­توان از روکش استفاده کرد.

برای قراردادن روکش، دندان مورد نظر باید تراش داده شود تا شبیه یک مخروط کوچک شود و سپس روکش روی دندان ثابت می­‌شود.

ممکن است چند روزی طول بکشد تا لابراتوار بتواند روکش را بسازد، بنابراین احتمالاً شما در یک جلسه روکش را دریافت نخواهید کرد.

بریج

بریج یک جایگزین ثابت برای یک یا چند دندان از دست رفته است. بریج با قالب‌گیری از دندان‌­های مجاور که در نهایت از بریج پشتیبانی می­‌کنند ساخته می­‌شود.

بریج معمولاً از یک فلز گران­‌بها و سرامیک ساخته و در دهان به‌صورت ثابت قرار داده می­‌شود (بر خلاف دست‌دندان که قابل برداشتن است).

خارج‌کردن دندان عقل

دندان­‌های عقل در قسمت عقبی لثه شما رشد می­‌کنند و آخرین دندان­‌هایی هستند که در دهان ظاهر می­‌شوند (معمولاً در اواخر دههٔ دوم زندگی یا در اوایل دههٔ سوم).

اغلب مردم چهار دندان عقل در چهار گوشهٔ فک خود دارند.

برخی اوقات دندان­‌های عقل زاویه‌دار رویش پیدا می­‌کنند یا گیر می‌کنند و فقط قسمتی از آن‌­ها بیرون می‌آید. دندان‌های عقلی که دارای این ویژگی‌­ها هستند، دندان عقل نهفته نامیده می‌­شوند.

ممکن است دندان‌پزشک شما خودش این درمان را انجام دهد یا این که شما را به دندان‌پزشکی متخصص در این زمینه یا بیمارستانی دارای بخش فک و صورت ارجاع دهد.

دربارهٔ خارج‌کردن دندان عقل بیش‌تر بخوانید.

ایمپلنت­‌های دندانی

ایمپلنت­‌ها جایگزین­‌های ثابت برای دست‌دندان هستند. زمانی که ازدست‌رفتن دندان‌ها باعث تحلیل استخوان شود، به طوری که دیگر توانایی تحمل دست‌دندان را نداشته باشد، ممکن است ایمپلنت­ تنها گزینهٔ درمانی باشد.

برای قراردادن یک ایمپلنت، پیچ­‌های تیتانیومی در استخوان فک قرار داده می­‌شوند تا روکش، بریج یا دندان­‌های مصنوعی را که بعداً قرار داده می­‌شوند، پشتیبانی کند.

آماده­‌سازی بخش‌­های جایگزین طول می‌­کشد. این زمان برای آن است که اطمینان حاصل شود این بخش­‌ها با دهان شما و سایر دندان­‌های‌تان تناسب کامل دارند و به همین دلیل ممکن است در اولین ملاقات شما با دندان‌پزشک آماده نشوند.

ارتودنسی

براکت‌ها (درمان ارتودنسی) دندان­‌ها را مرتب می‌کنند یا آن‌­ها را حرکت می­‌دهند تا ظاهر و نیز عملکردشان را بهبود دهند.

براکت‌­ها می­‌توانند قابل برداشتن باشند، بنابراین شما می‌­توانید آن‌­ها را برای تمیزکردن از دهان خارج کنید یا می‌توانند ثابت باشند که در این صورت به دندان­‌ها می­‌چسبند و نمی­‌توانید آن­‌ها را از دهان خارج کنید.

براکت­‌ها از فلز، پلاستیک یا سرامیک ساخته می­‌شوند. جنس براکت‌­های نامرئی از پلاستیک­‌های شفاف است.

درباره­ٔ براکت­‌ها (ارتودنتیکس) بیش‌تر بخوانید.

دست‌دندان

دست‌دندان­‌ها که دندان مصنوعی هم نامیده می‌­شوند، در محل دندان­‌های ازدست‌رفته جایگزین می‌­شوند.

یک سری کامل از آن‌­ها برای جایگزینی همهٔ دندان‌­ها استفاده می­‌شود. در حالی که برای جایگزینی یک یا تعدادی از دندان­‌ها از یک سری ناکامل (پارسیل) استفاده می‌شود.

دست‌دندان­‌ها با قالب‌گرفتن از لثه­‌ها به‌صورت اختصاصی برای هر فرد ساخته می‌شوند و معمولاً از جنس فلز یا پلاستیک هستند.

دست‌دندان‌­ها قابل برداشتن هستند، بنابراین شما می­‌توانید آن­‌ها را تمیز کنید، اگرچه دست‌دندان­‌های پارسیل را می­‌توان همزمان با مسواک‌زدن بقیهٔ دندان‌ها تمیز کرد.

دست‌دندان کامل لازم است از دهان خارج شود و در محلول یک مادهٔ شوینده غوطه‌ور شود.

اگر دندان‌های‌تان را از دست بدهید، استفاده از دست‌دندان مهم می‌شود، زیرا زمانی که دندان‌های‌تان را از دست داده‌اید، در جویدن غذا دچار مشکل خواهید شد و این مشکل رژیم غذایی شما را شدیداً تحت تاثیر قرار خواهد داد و همچنین ممکن است باعث افتادگی عضلات صورت­‌تان شود.

دربارهٔ دست­‌دندان­‌ها و دندان‌های مصنوعی بیش‌تر بخوانید.

دندان‌های شکسته و صدمه‌دیده

شکستن، لب‌پرشدن یا صدمه‌دیدن دندان‌ها حوادث شایعی هستند.

اگر دندان‌تان لب‌پر شده، یک نوبت دندان‌پزشکی بگیرید تا دندان‌تان ترمیم یا روکش شود.

اگر دندان‌تان شدیداً صدمه ببیند یا بشکند، سریعاً به دندان‌پزشک مراجعه کنید. دندان‌پزشک شما ممکن است یک بریج، دست‌دندان یا ایمپلنت برای شما قرار دهد.

دربارهٔ دندان‌های شکسته یا صدمه‌دیده بیش‌تر بخوانید.

سفیدکردن دندان‌ها

سفیدکردن یا بلیچ‌کردن دندان‌ها برای روشن‌ترشدن رنگ دندان‌ها است.

سفیدکردن نمی‌تواند دندان‌ها را به حالت بسیار سفید و درخشان برساند، اما می‌تواند رنگ فعلی دندان را چند درجه روشن­‌تر کند.

سفیدکردن استاندارد دندان‌ها نیازمند چند ملاقات با دندان‌پزشک و همچنین استفاده از پلاک‌های دهانی حاوی ژل بلیچینگ در خانه است.

کل فرآیند درمانی چند ماه طول می‌کشد.

یک روش درمانی جدید به نام سفیدکردن با لیزر یا سفیدکردن برقی در کلینیک‌های دندان‌پزشکی قابل انجام است و فرآیند درمان با این روش یک ساعت طول می‌کشد.

سفیدکردن دندان‌ها یک درمان مربوط به امور زیبایی است.

دربارهٔ سفیدکردن دندان بیش‌تر بخوانید.

ونیرهای دندانی

ونیرها روکش‌های نازک جدیدی برای دندان‌ها هستند که کمک می‌کنند رنگ دندان تغییر رنگ‌یافته (به دلیلی غیر از آسیب‌دیدن) تغییر یابد.

برای قراردادن یک ونیر، قسمت جلویی دندان به میزان کمی تراشیده می­‌شود.

قالب گرفته می‌شود و یک لایه نازک از سرامیک روی سطح جلویی دندان قرار داده می­‌شود (مشابه قراردادن یک ناخن مصنوعی).


 

آخرین ویرایش این صفحه: ۶ شهریور ۱۳۹۷

تاریخ ویرایش بعدی: ۶ شهریور ۱۴۰۰

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.