تداوم کاهش پوسیدگی دندان در انگلستان: سه‌چهارم کودکان پنج‌ساله بدون هیچ پوسیدگی

0
1094

پیوند به مطلب اصلی: https://www.gov.uk/government/news/tooth-decay-in-5-year-olds-continues-to-decline

ترجمه: احمد صوفی محمودی

 

سازمان سلامت جامعهٔ انگلستان (PHE) نتایج پیمایش سلامت دهان کودکان پنج‌سالهٔ انگلستان در سال ۲۰۱۷ را منتشر کرده است.

طبق آماری که امروز، سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ توسط سازمان سلامت جامعهٔ انگلستان (PHE) منتشر شده است، میزان پوسیدگی دندان در کودکان پنج‌سالهٔ انگلستان همچنان به‌صورت پیوسته در حال کاهش است (تصویر زیر).

روند کاهش پوسیدگی کودکان پنج‌سالهٔ انگلستان، از سال ۱۹۷۳ تا ۲۰۱۷

آمار و ارقام بدست آمده از این پیمایش نشان می‌دهد که ۲۳.۳٪ از کودکان پنج‌سالهٔ انگلستان در سال ۲۰۱۷ دارای دندان‌های پوسیده یا پرشده بوده‌اند یا دندانی را از دست داده‌اند. این آمار در سال ۲۰۰۸ برابر با ۳۰.۹٪ بود.

با این حال، نابرابری‌ اجتماعی آشکاری در سلامت دهان همچنان وجود دارد. کودکان در مناطق محروم بیش‌تر در معرض بیماری هستند. خطر پوسیدگی دندان با مصرف غذاهای شیرین و نوشیدنی افزایش می‌یابد. در صورتی که حداقل دو بار در روز با خمیردندان فلورایددار مسواک زده نشود نیز خطر پوسیدگی دندان بیش‌تر می‌شود.

پوسیدگی دندان باعث درد و ناراحتی می‌شود که می‌تواند مشکلاتی را در زمینهٔ غذاخوردن، خوابیدن، حضور در اجتماع و حضور در مدرسه را به همراه داشته باشد. ارقام منتشرشده توسط سازمان سلامت جامعه انگلستان در فروردین نشان داد که به‌دلیل مراجعه کودکان به بیمارستان برای کشیدن دندانهایشان بیش از ۶۰ هزار- روز تحصیلی در سال غیبت شده است.

دکتر Sandra White، سرپرست بخش سلامت دهان سازمان سلامت جامعهٔ انگلستان، می‌گوید:

«این موضوع که پوسیدگی دندان در سراسر انگلستان در حال کاهش است، موضوع دلگرم‌کننده‌ای است، اما تقریباً یک‌چهارم کودکان پنج‌ساله هنوز از این مشکل قابل پیشگیری رنج می‌برند.

کودکانی که در محروم‌ترین مناطق کشور زندگی می‌کنند، همچنان در این زمینه بیش‌ترین مشکل را دارند. لازم است که برای رفع این نابرابری، شهرداری ها مداخلات هدفمند بیش‌تری را تدارک ببینند».

سازمان سلامت جامعهٔ انگلستان تعدادی از مداخلات اثبات‌شده را برای بهبود سلامت دهان و دندان به دولت محلی توصیه می‌کند. این مداخلات شامل نظارت بر مسواک‌زدن کودکان، ارائهٔ مسواک‌ و خمیردندان رایگان، طرح‌های وارنیش فلوراید در سطح جامعه و فلورایددارکردن آب آشامیدنی است.

برآورد برنامه‌های بهبود سلامت دهان و دندان که توسط دولت محلی در سراسر انگلستان انجام شده است، نشان می‌دهد ۸۰ درصد از دولت محلی ارزیابی نیازهای سلامت دهان و دندان را انجام داده‌اند و ۷۳ درصد آن‌ها برنامه‌های بهبود سلامت دهان و دندان را برای کودکان زیر پنج‌سال اجرا می‌کنند.

برنامه‌های رایجی که اجرا می‌شوند، عبارت‌اند از:

  • تربیت حرفه های سلامت دهان (۷۱٪)
  • سیاستگذاری برای غذا و نوشیدنی سالم (۵۶٪)
  • نظارت بر مسواک‌زدن در سال‌های اول زندگی و در محیط مدرسه (۵۱٪)
  • ارائهٔ هدفمند مسواک و خمیردندان (۴۶٪)
  • برنامه‌های وارنیش فلوراید (۲۰٪)
  • فلورایددارکردن آب آشامیدنی (۱۴٪) و ادغام بازدید هدفمند از منازل توسط کارکنان بخش خدمات اجتماعی و سلامت (۵۳٪)

تجزیه و تحلیل میزان پوسیدگی دندان در طی ۹ سال، ۳۰ منطقهٔ محلی با بالاترین سطوح پوسیدگی دندان در انگلستان را شناسایی کرده است که ۱۰ منطقه‌ از این مناطق بهبود درازمدت را نشان می‌دهند.

ابزار بازگشت سرمایه‌گذاری (ROI) که توسط PHE منتشر شده است، می‌تواند به دولت محلی کمک کند که مناسبت‌ترین مداخلات برای آن‌ها را شناسایی کند. این ابزار صرفه‌جویی های مالی برای شبکهٔ سلامت محلی و در بعد گسترده‌تر، برای اقتصاد را محاسبه می‌کند و برآورد می‌کند که از چند روز مرخصی از مدرسه و کار برای والدین می‌توان جلوگیری کرد.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.