نویسندگان مهم‌ترین کتاب درسی پزشکی میلیون‌ها دلار از شرکت‌های دارویی دریافت کرده‌اند

0
870
health care concept with a medical book

پیوند به مقالهٔ اصلی: https://www.statnews.com/2018/03/06/conflict-of-interest-medical-textbook

تاریخ انتشار مقاله: ۱۵ اسفند ۱۳۹۶

ترجمه: احمد صوفی محمودی

 

کتابی درسی است که قفسه‌های هزاران نفر از دانشجویان پزشکی را برای چندین دهه تسخیر کرده است. اصول پزشکی داخلی هاریسون، که ویرایش ۲۰ام آن نیز منتشر شده است، کتابی ضروری برای دانشجویان پزشکی و متخصصان داخلی است. این کتاب «شناخته‌شده‌ترین کتاب پزشکی» نامیده شده است.

این کتاب همچنین در رابطه با تضاد منافع پنهانی مورد مطالعه واقع شده است. این مطلب را یک گروه از پژوهشگران ذکر می‌کنند که دریافته‌اند کتاب هاریسون و چندین کتاب مرجع پزشکی پیشروی دیگر منافع مالی نویسندگان در موضوع‌های نوشته‌شده توسط آنان و همچنین پرداخت‌هایی که از گروه‌های صنعتی پذیرفته‌اند، منتشر نکرده‌اند.

براساس این مطالعه، نویسندگان کتاب هاریسون در سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ بیش از ۱۱ میلیون دلار از شرکت‌های داروسازی و سازندهٔ وسایل پزشکی دریافت کرده‌اند و این موضوع از دید خوانندگان پنهان شده است. یکی از پزشکان نویسندهٔ این کتاب در طول این سال‌ها در حدود ۸۷۰ هزار دلار بودجه از طرف شرکت‌های دارویی برای تحقیق دریافت کرده است. این موضوع در پایگاه دادهٔ ProPublica’s Dollar For Docs در مورد دریافتی پزشکان ثبت شده است.

بسیاری از نویسندگان کتاب هاریسون همچنین دارای امتیازات ثبت اختراعات در زمینهٔ کاری خود هستند (یکی از آنان ۲۳ مورد امتیاز ثبت اختراع دارد). این مسئله یکی دیگر از تضاد منافع بالقوه است که در این مورد نیز در کتاب‌ها چیزی به خوانندگان گفته نشده است.

به گفته نویسندگان مقاله‌ای که در نشریهٔ اخلاق زیستی تجربی AJOB چاپ شده است، «این یافته‌ها نشان می‌دهد که شفافیت کامل [تعارض منافع نویسندگان] باید در میان نویسندگان محتوای آموزشی پزشکی به یک استاندارد تبدیل شود».
انتشارات McGraw-Hill که ناشر کتاب هاریسون است، به درخواست سایت STAT برای اظهار نظر در این مورد پاسخی نداده است.

شفافیت اطلاعات مالی در مجلات علمی‌ای که بسیاری از نویسندگان هاریسون نیز در آن مقالاتی منتشر کرده‌اند، به موردی اجباری تبدیل شده است. این نشریات دستورالعمل‌هایی برای چنین شفافیتی دارند. با این حال، برای کتاب‌های درسی معمولاً الزامی برای شفافیت در نظر گرفته نشده است و از روش استاندارد فاصله دارند.

محققان تحت هدایت Brian Piper، دانشمند عصب‌شناسی در دانشکدهٔ پزشکی Geisinger Commonwealth در Scranton، اذعان دارند که صرف دریافت جوایز و مبالغ ثبت اختراع از جانب شرکت‌های زیست‌پزشکی نمی‌تواند سوگیرانه‌بودن کار را اثبات کند. اما آن‌ها خاطرنشان می‌کنند که کتاب‌های درسی پزشکی به دلیل نفوذ زیاد و خوانندگان گسترده بسیار تأثیرگذار هستند.

«ما از این یافته‌ها شگفت‌زده نشدیم»

این اولین بار نیست که Piper به‌دنبال تعارض منافع در کتاب‌های درسی بوده است. در سال ۲۰۱۵، او و همکارانش مقاله‌ای را منتشر کردند که همین مشکل را در کتاب‌های درسی فارماکولوژی (داروشناسی) پیدا کرده بودند.

Piper به وب‌سایت STAT در مورد جدیدترین پژوهش‌اش این چنین توضیح می‌دهد: «متأسفانه، پس از شش سال از انجام این نوع مطالعات، ما از این یافته‌ها شگفت‌زده نشدیم. با این حال، برای ما همچنان عجیب است که ناشران و نویسندگان کتاب‌های درسی پزشکی استانداردهایی برای شفافیت در مورد تعارض ندارند؛ موضوعی که برای کارآزمایی‌های بالینی و سایر منابع اصلی پذیرفته شده است. بعضی از مشکلات بالقوه‌ای که این تعارضات می‌تواند به‌وجود بیاورد، زمانی است که این کتاب‌های درسی برخی از درمان‌ها را توصیه می‌کنند».

مطالعات نشان داده است که پزشکانی که پول بیش‌تری (و یا حتا وعده‌های غذایی رایگان) از شرکت‌های دارویی می‌گیرند، بیش‌تر احتمال دارد که داروهایی با نام تجاری مشخص تجویز کنند. به‌طور کلی، به این معنی است که نویسندگانی که از صنایع خاصی بودجه می‌گیرند، بیش‌تر احتمال دارد که به درمان‌های دارویی فکر کنند و روش‌های درمانی که ممکن است به شرکت‌های دارویی سود نرساند، توصیه نکنند.

Piper و همکارانش توصیه می‌کنند که ناشران کتاب‌های درسی از همان استانداردهای شفاف‌سازی مجلات پیروی کنند و اطمینان حاصل کنند که خوانندگان از روابط مالی مربوطه مطلع‌اند. این روش منطقی به نظر می‌رسد.

تا آن زمان، پزشکان تازه‌کار باید توجه داشته باشند که تمام آن کتاب‌های گران‌قیمتی که می‌خرند، برخی موارد را ناگفته باقی می‌گذارند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.