انتشار گزارش سازمان سلامت جامعهٔ انگلستان در مورد فواید فلورایددارکردن آب آشامیدنی

0
882

لینک به خبر: https://www.gov.uk/government/news/phe-publishes-water-fluoridation-health-monitoring-report

تاریخ انتشار خبر: ۲ فروردین ۱۳۹۷

ترجمه: احمد صوفی محمودی

 

گزارشی جدید نشان می‌دهد که فلورایددارکردن آب آشامیدنی به کاهش پوسیدگی دندان کمک می‌کند و هیچ شواهد متقاعدکننده‌ای در مورد اثرات نامطلوب فلوراید روی سلامتی وجود ندارد.

سازمان سلامت جامعهٔ انگلستان (PHE) روز ۲ فروردین ۱۳۹۷ گزارش خود را با عنوان «فلورایددارکردن آب آشامیدنی: گزارش پایش سلامتی در انگلستان در سال ۲۰۱۸» از جانب وزارت مراقبت‌های سلامتی و اجتماعی منتشر کرده است.

سازمان سلامت جامعهٔ انگلستان (PHE) بر اساس قانون صنعت آب مصوب سال ۱۳۷۰، مسئولیت نظارت بر اثرات فلوراید روی افرادی ساکن مناطق تحت پوشش طرح‌های فلورایددارکردن آب آشامیدنی را به‌عهده دارد. سازمان PHE در این مورد حداقل هر ۴ سال یک‌بار گزارشی منتشر می‌کند.

اولین گزارش در فروردین‌ماه ۱۳۹۳ منتشر شد و اکنون گزارش دوم منتشر شده است. یافته‌های هر دو گزارش سال ۱۳۹۳ و ۱۳۹۷ نشان می‌دهد که فلورایددارکردن آب آشامیدنی یک اقدام مؤثر و ایمن در حوزهٔ سلامت جامعه است.

پروفسور John Newton، مدیر بخش بهبود سلامت سازمان PHE، در این باره می‌گوید:

شواهد موجود در این گزارش نشان می‌دهد که فلورایددارکردن آب آشامیدنی یک روش ایمن و مؤثر برای کاهش پوسیدگی دندان، به‌ویژه در جوامع محروم است. ما به مقامات محلی توصیه می‌کنیم که این شواهد را با دقت در تصمیم‌گیری در مورد برنامه‌های‌شان برای بهبود سلامت دهان و دندان در مناطق تحت نظر خود در نظر داشته باشند.

 

یافته‌های گزارش این موارد هستند:

  • کودکان ۵ ساله در مناطقی که برنامهٔ فلورایددارکردن آب آشامیدنی در آن اجرا می‌شود، با احتمال کم‌تری به پوسیدگی دندان مبتلا می‌شوند و در صورت ابتلا به پوسیدگی دندان نیز شدت آن از مناطق بدون این برنامه کم‌تر است.
  • احتمال بیرون‌آوردن دندان(ها) در بیمارستان به‌علت پوسیدگی نیز در مناطق با طرح فلورایددارکردن آب آشامیدنی بسیار پایین‌تر بود
  • فلورایددارکردن آب آشامیدنی برای کودکان همهٔ مناطق مفید بوده است، اما کودکان مناطق نسبتاً محروم بیش‌ترین بهره را از این طرح برده‌اند
  • فلوروزیس دندان‌ها، به‌میزانی که ممکن است روی ظاهر دندان‌ها اثر بگذارد، در ۱۰٪ از کودکان/نوجوانان مورد مطالعه در دو شهر مشاهده شد. با این حال، هیچ تفاوتی میان کودکان و نوجوانانی که در شهرهای با طرح فلورایددارکردن آب آشامیدنی و بدون آن مورد مطالعه قرار گرفتند، در مورد نظر آن‌ها نسبت به ظاهر دندان‌هایشان، دیده نشد (با در نظرگرفتن همهٔ نگرانی‌ها و به هر علتی، مانند نامرتبی، پوسیدگی، ضربه یا فلوروزیس)
  • با در نظرگرفتن پژوهش‌های گسترده‌تر موجود، نتایج ما شواهد متقاعدکننده‌ای از احتمال بالارفتن شکستگی لگن، سندرم داون، سنگ کلیه، سرطان مثانه یا استئوسارکوم (سرطان استخوان) به‌علت طرح‌های فلورایددارکردن آب آشامیدنی ارائه نمی‌کند.

گزارش فلورایددارکردن آب آشامیدنی: گزارش پایش سلامتی در انگلستان در سال ۲۰۱۸» به‌صورت آنلاین در دسترس است. گزارش بعدی تا ماه مارس ۲۰۲۲ (فروردین ۱۴۰۱) منتشر خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.