برای اولین بار سلامت دهان در دستور کار سازمان ملل متحد گنجانده شد

0
1708

ترجمه: احمد صوفی محمودی

پیوند به مطلب اصلی: https://www.fdiworlddental.org/news/20190916/fdi-press-release-un-political-declaration-on-uhc-finally-has-some-teeth


 

پس از مدت‌ها، سازمان ملل در اعلامیه سیاسی دربارهٔ پوشش فراگیر سلامت (UHC) به تقویت سلامت دهان متعهد شده است. این بیانیه توسط رهبران جهان در نشست عالی سازمان ملل متحد در ارتباط با UHC در ۱ مهر ۱۳۹۸ در نیویورک به‌طور رسمی پذیرفته خواهد شد.

دکتر Gerhard Seeberger، رئیس فدراسیون جهانی دندان‌پزشکی (FDI) می‌گوید: «سلامت دهان یکی از نادیده‌گرفته‌شده‌ترین حوزه‌های سلامت جهانی است، بنابراین ما رهبران جهان را برای این تعهد موفقیت‌آمیز، که موجب تقویت اعلامیه سیاسی سازمان ملل متحد می‌شود، تشویق می کنیم. اکنون حیاتی است که این اعلامیه به اقدامات واقعی و پایدار در سطح ملی تبدیل شود.»

سلامت دهان و دندان در هر مرحله از زندگی، نقش مهمی در سلامت عمومی و رفاه دارد؛ با این حال سلامت دهان ضعیف همچنان یک بیماری همه‌گیر خاموش است که حدود ۳٫۵۸ میلیارد نفر در دنیا (بیش از نیمی از جمعیت جهان) را درگیر کرده است. بیماری‌های دهان، مانند پوسیدگی دندان، بیماری لثه و سرطان دهان، شایع‌ترین اشکال بیماری‌های غیر واگیر و قابل پیشگیری هستند و افراد را در تمام طول زندگی تحت تأثیر قرار می‌دهد و باعث درد، ناراحتی، بدشکلی و حتا مرگ می‌شود. عوامل خطر اصلی بیماری‌های دهان شامل مصرف دخانیات، استفاده بیش از حد از الکل و مصرف قند است.

اگرچه بیش‌تر بیماری‌های دهان و دندان قابل پیشگیری هستند، اما تخمین زده می‌شود از سال ۱۹۹۰ میلادی (۱۳۶۹ شمسی) تعداد افراد مبتلا به بیماری‌های دهان درمان‌نشده ۳۸٪ افزایش یافته و بیماری‌های دهان چهارمین بیماری گران‌قیمت با پرداخت از جیب (بدون پوشش بیمه‌ای و دولتی) هستند.

دکتر Benoit Varenne، مسئول دندان‌پزشکی در بخش بیماری‌های غیر واگیر سازمان جهانی بهداشت می‌گوید: «UHC فرصتی بی‌نظیر برای بهبود دسترسی به خدمات ضروری سلامت دهان و پرداختن به هزینه‌های قابل توجه پرداخت از جیب مرتبط با مراقبت‌های سلامت دهان در بسیاری از کشورها فراهم می‌کند. ادغام خدمات اساسی سلامت دهان در UHC به بهبود پیامدهای سلامتی و کاهش نابرابری‌های پایه‌ای در دسترسی به مراقبت [های سلامت دهان] کمک می‌کند.»

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.