ژل‌هاى مخصوص دندان‌درآوردن کودکان از سوپرمارکت‌های انگلیس حذف می‌شود

0
510

پیوند به مطلب اصلی: https://www.bbc.com/news/health-46551564

ترجمه: ختن افلاطونیان


 

ژل‌هاى مخصوص دندان‌درآوردن کودکان که حاوى مادهٔ بى‌حسى هستند، دیگر در سوپرمارکت‌ها و مغازه‌ه‌ها در دسترس نخواهند بود.

ژل‌هایی که حاوى «لیدوکایین» هستند (که در بسیارى از ژل‌ها وجود دارد) از سال ۲۰۱۹ تنها در داروخانه‌ها به فروش خواهند رسید.

این تصمیم به دنبال انتشار یک مقالهٔ مروری از ارگان ناظر بر داروها گرفته شد که عنوان کرد این ژل‌ها به میزان «خیلى کمى» مضر هستند و شواهد اندکى دال بر مفیدبودن‌شان وجود دارد.

به والدین پیشنهاد شده از ماساژ لثه و حلقه‌هاى مخصوص رویش دندان قبل از امتحان‌کردن ژل استفاده کنند.

«فرایند طبیعی»

این ابلاغیه از طرف آژانس تنظیم مقررات دارو و محصولات درمانی (MHRA) است که دستورالعمل‌های مربوط به استفاده از ژل‌ها و هشدارهای ایمنی برای آن‌ها نیز باید به‌روز شود.

در این ابلاغیه اعلام شده که ژل‌های حاوی لیدوکائین فقط باید به‌عنوان خط دوم درمان پس از مشورت با یک متخصص حوزه علوم پزشکی مورد استفاده قرار گیرد.

دکتر Sarah Branch، از MHRA، مى‌گوید: «مرور ما نشان داده است که شواهدی از مزایای استفاده از ژل‌های دندان‌درآوردن وجود ندارد. برای کمک به نوزادان و کودکان در مرحله رویش دندان، والدین و مراقبان باید گزینه‌های غیر دارویی مانند ماساژ لثه یا حلقهٔ دندان را امتحان کنند. ما می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که اطلاعات درستی راجع به رویش دندان دریافت می‌کنید. اگر فرزند شما همچنان در این مرحله مشکلى داشته باشد، با داروساز یا متخصص حوزه علوم پزشکی در مورد بهترین گزینه صحبت کنید».

دکتر Cheryll Adams، مدیر اجرایی مؤسسهٔ مراقبین سلامت، مى‌گوید: «دندان‌درآوردن یک فرایند طبیعی بود».

او اضافه کرد: «والدین اگر نگرانند که کودک‌شان بیش از حد ناراحت است، باید با مراقبین سلامت خود صحبت کنند، اما اولین اقدام‌شان باید استفاده از حلقهٔ دندانى سرد یا شبیه به آن باشد که نوزاد آن را گاز بگیرد تا احساس ناراحتی کاهش پیدا کند، یا با انگشت تمیز لثه‌هاى نوزاد را ماساژ دهند. اگر این اقدام مؤثر نیست و کودک دائماً مضطرب می‌شود، می‌توانند با یک داروساز صحبت کنند که ممکن است درمان دارویی را تجویز کند».

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.