پیشگفتار و مقدمه

0
3866

در مورد سازمان سلامت عمومی انگلستان

هدف پروژهٔ بهداشت عمومی انگلستان (Public Health England) حفظ و بهبود سطح سلامت مردم انگلستان و کاهش بی‌عدالتی‌هاست. ما این کار را با دانشی در سطح جهانی، هوش و آگاهی، وکالت، همکاری و ارائهٔ خدمات سلامت عمومی تخصصی انجام می‌دهیم. ما یک بخش اجرایی از وزارت بهداشت انگلستان و یک سازمان ارائهٔ خدمت جدا با عملکرد مستقل برای حمایت و توصیه به دولت، مراکز دولتی محلی و نظام سلامت انگلستان (NHS) هستیم.

پروژهٔ بهداشت عمومی انگلستان

۱۳۳ – ۱۵۵ Waterloo Road

Wellington House

London SE1 8UG

تلفن تماس: ۰۲۰۷۶۵۴۸۰۰۰

http://www.gov.uk/phe

Twitter:  @PHE_uk

Facebook: www.facebook.com/PublicHealthEngland

© کپی‌رایت ۲۰۱۷ Crown

شما می‌توانید این اطلاعات را (به جز لوگوها) بدون هیچ هزینه‌ای در هر قالبی تحت مجوز Open Government License v3.0 استفاده کنید. برای دیدن مفاد این مجوز، به وب‌گاه OGL مراجعه کنید یا به psi@nationalarchives.gsi.gov.uk ایمیل بزنید. هر جایی که ما اطلاعات کپی‌رایت دیگری را مشخص کرده‌ایم، به کسب اجازهٔ صاحب آن کپی‌رایت برای استفاده از اثر نیاز خواهید داشت.

تصاویر ۴.۱ و ۴.۲ با استفاده از کتاب The Scientific Basis of Oral Health Education       (۷th edition) و با اجازهٔ دکتر R S Levine و انتشارات BDJ Books بازتولید شده‌اند.

 

منتشرشده در فروردین ۱۳۹۶

شمارهٔ روابط عمومی PHE: ۲۰۱۴۱۲۶

این سند در صورت درخواست در قالب‌های دیگری نیز عرضه می‌شود. لطفاً با ۰۲۰۸۳۲۷۷۰۱۸ تماس بگیرید یا به publications@phe.gov.uk ایمیل بزنید.

 

پیشگفتار

روشن است که سلامت دهان و دندان نقش مهمی در سلامت کلی جامعه و تک‌تک افراد دارد و این که نابرابری قابل ملاحظه‌ای در سراسر انگلستان وجود دارد، مایهٔ نگرانی است.

عواملی که برای بسیاری از شرایط سلامت عمومی خطرناک هستند، برای سلامتی دهان هم مضر هستند که از این عوامل سیگارکشیدن، سوء مصرف الکل و رژیم غذایی نامناسب را می‌توان نام برد. بنابراین مهم است که تمام گروه‌های بالینی نهایت استفاده از هر معاینه را ببرند و پشتیبان بیماران برای گرفتن تصمیمات سالم‌تر باشند. با انجام این کار نه‌تنها سلامت دهان بیماران بهبود می‌یابد، بلکه سلامت عمومی هم در معرض خطر قرار نمی‌گیرد. از این رو گروه‌های بالینی دندان‌پزشکی نقش مهمی در توصیه به بیماران‌شان در مورد چگونگی گرفتن تصمیماتی برای بهبود و حفظ سلامت دهان و دندان و سلامت عمومی دارند.

سازمان سلامت عمومی بریتانیا خرسند است که سومین ویرایش از ابزار پیشگیری را برای گروه‌های بالینی ارائه می‌دهد. جدیدترین شواهد برای بازبینی و توسعهٔ ویرایش قبلی مرور و استفاده شده‌اند.

من اطمینان دارم که این سند کلیدی به تمام بیماران امکان بهره‌گرفتن از درمان‌های پیشگیری مدرن و روش‌های بهبودیافتهٔ خودمراقبتی را می‌دهد. این سند باید توسط تمام افراد گروه دندان‌پزشکی استفاده شود تا از برابری دسترسی به مراقبت و توصیه‌های پیشگیری بهبودیافته اطمینان حاصل شود.

پروفسور کوین فنتون، مسئول برنامهٔ بهداشت و تندرستی

سو گرگوری، رئیس ادارهٔ سلامت عمومی دهان و دندان

سازمان سلامت عمومی انگلستان

 

مقدمهٔ ویرایش سوم

انتشار «فراهم‌کردن سلامت دهان و دندان بهتر: یک راهنمای مبتنی بر شواهد در مورد پیشگیری» در سال ۲۰۰۷ منجر به طیفی از تغییرات مثبت شد و سلامت دهان و دندان مردم انگلستان را افزایش داد. این راهنما بیان می‌کند که حداقل غلظت فلوراید در خمیر دندان برای کنترل پوسیدگی چه میزان است و تولیدکنندگان را به اصلاح ترکیب خمیردندان مخصوص بچه‌ها برای رسیدن به یک سطح مؤثرتری جهت کنترل پوسیدگی وادار کرد. همراه با توصیهٔ روشن در مورد مسواک‌زدن دو بار در روز، این موارد به احتمال زیاد میزان پوسیدگی را در کودکان ما کاهش داده است. راهنمایی در مورد نقش مهم وارنیش فلوراید به عنوان بخشی از کارهای بالینی برای کنترل پوسیدگی به افزایش قابل توجه در تعداد گروه‌های مراقبت‌های اولیه‌ای که این روش را به طور معمول و منظم برای بیماران خردسال و بزرگسالان در معرض خطر بالا استفاده می‌کنند، منجر شده است. توصیهٔ سادهٔ خالی‌کردن دهان پس از مسواک‌زدن به جای شستن و خارج‌کردن فلوراید خمیردندان از دهان به صورت گسترده‌ای تبلیغ شده است و باید موجب پایین آمدن سطح پوسیدگی در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان شود.

همهٔ این موارد مایهٔ خوشحالی است و تعداد زیادی از تیم‌های مراقبت‌های اولیه از مفیدبودن این راهنما در اطمینان حاصل‌کردن از اصولی‌بودن توصیه‌ها به عنوان بخشی از طرح درمان‌های پیشگیری‌کننده، سخن گفته‌اند. این سند همچنین تضمین کرده است که دیگر همکاران مراقبت‌های سلامتی و اجتماعی از پیام‌های پیشگیرانه به‌درستی آگاه هستند و انسجام بین گروه‌های دندان‌پزشکی و سایر سازمان‌ها بهبود یافته است.

یک فایدهٔ دیگر افزایش آموزش دست‌اندرکاران حوزه سلامت دهان و دندان برای حمایت از فعالیت‌های پیشگیرانه در محیط بالینی بوده است. این رویکرد باید تشویق شود و در هماهنگی با اصول برنامهٔ اصلاحات قرارداد دندان‌پزشکی که روی خدمات دندان‌پزشکی با یک رویکرد پیشگیرانه‌تر تمرکز دارد، اجرا گردد. این ابزار یک سند توانمندسازی است که پیام‌های مبتنی بر شواهد را به صورت منسجم فهرست می‌کند.

این راهنما همچنین از یک رویکرد جدید که به موجب آن به تمام بیماران، صرف نظر از سطح خطری که با آن مواجه‌اند، مشاوره و درمان پیشگیرانه ارائه می‌شود، پشتیبانی کرد. این موجب ایجاد هنجارهای اجتماعی جدید برای مراقبت خانگی بهتر می‌شود و به درک این واقعیت که همهٔ بیماری‌های جدید را نمی‌توان پیش‌بینی کرد و در نتیجه همهٔ بیماران می‌توانند از مشاوره و پشتیبانی بهره‌مند شوند، کمک می‌کند. با توجه به این که ۵۲٪ از بزرگسالان و ۷۰٪ از کودکان هر ۲۴ ماه حداقل یک بار با دندان‌پزشک در ارتباط بوده‌اند، قدرت بالقوهٔ پیام‌های گروه‌های بالینی دندان‌پزشکی قابل توجه است.

این راهنما مسئولان را آگاه کرده است و موجب عقد قراردادهایی با تشویق فعالیت پیشگیرانه شده است. این راهنما همچنین در آگاه‌سازی دیگر همکاران بخش مراقبت سلامتی، آموزشی و اجتماعی مفید بوده است، به طوری که مراقبت روزانهٔ بهتر به شیوه‌های مختلف ارائه می‌شود.

این ویرایش سوم همچنان به حمایت از این اثرات مثبت ادامه می‌دهد و بعداً هم نسخه‌های دیگری که با درک بهتر پیام‌های پیشگیرانه همراه است، به بیماران کمک خواهد کرد. جداول خلاصه (مخصوصاً جدول مربوط به بیماری پریودنتال) بررسی و تجدید نظر شده‌اند. جایی که در آن شواهد جدیدی آمده باشد، این شواهد بررسی شده‌اند و درجهٔ قدرت شواهد در جای خود افزایش یافته است. جدول‌های اضافی برای خلاصه‌سازی توصیه‌ها در مورد تغذیهٔ سالم، سیگارکشیدن و سوء مصرف الکل ارائه شده است. بخش‌هایی که جزئیات بیش‌تر ارائه می‌دهند نیز بهبود یافته است و یک بخش در مورد تغییر رفتار اضافه شده است.

ما می‌خواهیم از اعضای گروه که بررسی و تجدید نظر نوشته‌های ویرایش سوم را به عهده داشتند و  سازمان‌های بزرگ‌تری که با ما همکاری کردند، تشکر کنیم. ما به‌شدت این ابزار را به شما برای توسعهٔ یک روش پیشگیرانه در کار بالینی خود توصیه می‌کنیم.

سو گرگوری OBE

رئیس پروژهٔ سلامت عمومی دهان و دندان

جنی گودسون

مسئول بهبود سلامت دهان و دندان

سازمان سلامت عمومی انگلستان

 

مقدمهٔ ترجمهٔ فارسی

 

راهنمای پیشگیری

بسیاری از گروه‌های دندان‌پزشکی در مورد مشاوره و اقداماتی که برای اطمینان از انجام بهترین کار برای بیماران‌شان در مورد پیشگیری از بیماری‌ها باید انجام دهند، سؤال کرده‌اند. در حال حاضر برای تأکید بیش‌تر روی پیشگیری از بیماری و کاهش نابرابری‌های سلامتی از راه دادن مشاوره، ارائهٔ پشتیبانی برای تغییر رفتار و استفاده از اقدامات مبتنی بر شواهد تمایلی وجود دارد. این مهم است که تمام گروه دندان‌پزشکی، مانند سایر اعضای حوزهٔ سلامت، پیام‌هایی منسجم بدهند و این پیام‌ها نیز به‌روز و درست باشند.

جدیدترین باورها نشان می‌دهد که نه تنها آن‌هایی که تصور می‌شود در خطرند، بلکه همهٔ بیماران باید از مزیت مشاوره و پشتیبانی برای تغییر رفتار با توجه به سلامت عمومی و دندانی‌شان بهره‌مند شوند. این راهنما تمام توصیه و اقداماتی که باید برای تمام بیماران فراهم شود تا سلامت دهانی خوب حفظ شود، فهرست می‌کند. برای آن دسته از بیماران که در مورد آن‌ها نگرانی بیش‌تری وجود دارد (به عنوان مثال افراد دارای شرایط پزشکی خاص، کسانی که شواهدی از بیماری فعال دارند و کسانی که ارائهٔ مراقبت‌های جبرانی برای آن‌ها مشکل‌ساز است)، راهنمایی در مورد افزایش شدت اقدامات کاربردی عمومی وجود دارد.

 

عده‌ای از متخصصان معروف برای تولید این سند که هدف آن ارائهٔ راهنمایی عملی و مبتنی بر شواهد برای کمک به گروه‌های بالینی برای ارتقای سلامت دهان و جلوگیری از بیماری‌های دهان در بیماران‌شان است، گرد هم آمده‌اند. این متن برای استفاده در طی مراقبت‌های دندان‌پزشکی اولیه در نظر گرفته شده است.

این راهنما نتیجهٔ چندین فرایند مرور نظام‌مند نیست، بلکه بیش‌تر یک رویکرد عمل‌گرایانه و مترقی برای تطبیق اصلی مدارک موجود در نظر گرفته شد و این در اصلاحیه‌هایی برای هر نسخهٔ جدید اعمال شد. گروه راهبردی با صاحب‌نظران این زمینه مشورت کرد و برای هر شواهدی که یک سود پیشگیرانه داشت، پیام‌ها و اقداماتی مهم وضع نمود. مقالات مرتبط برای جزئیات و قدرت شواهد آن‌ها مورد بررسی قرار گرفتند، سپس اظهارات برای اطمینان از جمله‌بندی تصحیح شدند تا نتایج به‌دست‌آمده به‌درستی منعکس شوند. مقالات منتشرشده‌ای که بالاترین سطح از شواهد موجود را ارائه می‌دهند، به عنوان مرجعی برای پشتیبانی از هر یک از اظهارات منظور شده‌اند (که در بخش ۱۱ موجودند). در بسیاری از موارد آگاهی‌ها از طیف وسیعی از مطالعات یا مرورها گرفته شده‌اند و اظهارات از تمامی شواهد حاصله به دست آمده‌اند.

اطلاعات نمایش‌داده‌شده در این مدل با شواهدی از درجات مختلف قدرت پشتیبانی می‌شود. جایی که درجهٔ شواهد ضعیف است به آن معنی نیست که آن مداخله به درد نمی‌خورد، بلکه به روشنی به این معناست که شواهد کنونی که آن را پشتیبانی می‌کند، از بالاترین کیفیت برخوردار نیست. هر بخش از توصیه و یا مداخلهٔ پیشنهادی با یک درجهٔ شواهد ارائه شده است. این نشان‌دهندهٔ بالاترین درجه از شواهد است که در حال حاضر برای توصیه یا مداخلهٔ ذکر شده در مدل وجود دارد.

 

درجات شواهدی که داده شده‌اند، به این شرح هستند:

درجه قدرت شواهد
Iشواهد قوی از حداقل یک مرور نظام‌مند از چندین کارآزمایی بالینی تصادفی که به خوبی طراحی شده‌اند.
IIشواهد قوی از حداقل یک کارآزمایی بالینی تصادفی که به خوبی طراحی شده باشد و اندازهٔ نمونهٔ مناسبی داشته باشد.
IIIشواهد از کارآزمایی‌هایی غیرتصادفی که به خوبی طراحی شده‌اند، تک گروهٔ قبل و بعد از آزمایش، همگروهی و سری زمانی از مطالعات مورد-شاهدی تطبیق‌یافته.
IVشواهد از مطالعات غیر تجربی خوب‌طراحی‌شده از بیش از یک مرکز یا گروه تحقیقاتی.
Vعقاید افراد معتبر، بر اساس شواهد بالینی، مطالعات توصیفی یا گزارش‌های کمیته‌های تخصصی.

برای این نسخهٔ جدید یک نماد برای نشان‌دادن عمل خوب برای شواهد مشخصی که در دسترس نیستند، اما از لحاظ عملی منطقی‌اند، به اظهارات اضافه شده است. این با علامتGP✔ نشان داده شده است.

قصد داریم که در ویرایش بعدی این راهنما شواهد را براساس سیستم GRADE دوباره طبقه‌بندی کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.