جرم­‌گیری و جلادادن روتین برای سلامت پریودنتال (بافت­‌های اطراف دندان) در بزرگسالان

1
1498

پیوند به مقالهٔ اصلی: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/14651858.CD004625.pub4/full

تاریخ انتشار اولیهٔ مقاله: ۱۶ آبان ۱۳۹۲

ترجمه: سارا مرادی

 

سوال­‌های این مقالهٔ مروری

جرم‌گیری و جلادادن (polishing) دندان رسوب­‌ها (پلاک و جرم) و همچنین خون‌ریزی و التهاب لثه (جینجیویت) را کاهش می­‌دهد. با گذشت زمان، جینجیویت (فرم خفیف بیماری لثه) تبدیل به پریودنتیت (فرم شدید بیماری لثه) می­‌شود.

این مقالهٔ مروری شواهد تأثیر درمان­‌های جرم­‌گیری و جلادادن روتین را بررسی می‌کند که توسط محققان گروه سلامت دهان Cochrane برای تعیین معایب و مزایای درمان جرم­‌گیری و جلادادن روتین برای بزرگسالان سالم، مشخص‌کردن تأثیر فواصل دوره­‌های درمانی بر معایب و مزایای آن­‌ها، تعیین تأثیر ارائهٔ توضیحات جانبی دربارهٔ سالم‌نگه‌داشتن لثه‌ها و مقایسهٔ تأثیر این درمان‌ها هنگامی که توسط دندان‌پزشک یا بهداشت‌‌کار دهان و دندان ارائه می‌شوند، انجام گرفته است.

پیش‌زمینه

بسیاری از دندان‌پزشکان و بهداشت‌کاران جرم­‌گیری و جلادادن را در فواصل زمانی منظم برای اکثر بیماران انجام می‌دهند، حتا اگر آن­‌ها در معرض خطر پایینی برای ابتلا به بیماری لثه باشند. دربارهٔ اثربخشی بالینی جرم­‌گیری و جلادادن و بهترین فاصلهٔ زمانی بین این درمان‌ها اتفاق نظر وجود ندارد.

در این مقاله، منظور از جرم­‌گیری و جلادادن روتین، جرم­‌گیری و جلادادن تاج و ریشهٔ دندان برای ازبین‌بردن ته‌مانده‌های (غالباً) باکتریایی که پلاک خوانده می‌شوند و همچنین ازبین‌بردن پلاک‌های سخت‌شده که جرم (کلکولوس یا تارتار) نامیده می‌شود، است. جرم آن‌چنان سخت است که با مسواک‌زدن به‌تنهایی از بین نمی‌رود. جرم به‌همراه پلاک، سایر باقی‌مانده‌ها و لکه‌های رنگی روی دندان به‌وسیلهٔ جرم­‌گیری و جلادادن حذف می‌شوند. جرم­­‌گیری یا حذف باقی‌مانده‌های سخت‌شده، به‌وسیلهٔ ابزارهای دندان‌پزشکی اختصاصاً طراحی شده یا جرمگیرهای اولتراسونیک انجام می­‌شود و جلادادن به صورت مکانیکی توسط خمیرهای مخصوص انجام می‌گردد.

در این مقالهٔ مروری، جلادادن بالا و پایین سطح لثه مورد نظر است، اما روش‌های جراحی روی لثه، هرگونه شست‌وشوی فضای بین لثه و دندان (پاکت) به‌وسیلهٔ مواد شیمیایی و لایه‌برداری شدیدتر از جرم­گیری ساده در ریشه (صاف‌کردن سطح ریشه) مد نظر نیست.

ویژگی‌های مطالعه

شواهدی که این مقاله بر اساس آن بنا شده است، تا تاریخ ۲۴ تیر ۱۳۹۲ جمع‌آوری شده‌اند.

سه آزمایش با ۸۳۶ شرکت‌کننده در این مطالعه در نظر گرفته شدند که شرکت‌کنندگان در هر آزمایش از ۶۱ تا ۴۷۰ نفر متغیر بودند. در دو مورد از آزمایش‌ها شرکت‌کنندگان بزرگسالانی با سن ۱۸ تا ۷۳ سال و در آزمایش سوم شرکت‌کنندگان دانشجویان جوان نیروی هوایی بودند.

یکی از مطالعات شامل بیمارانی بود که برای چک‌آپ به سه درمانگاه عمومی دندان‌پزشکی مراجعه می‌کردند و فقط بیماران دارای جرم، بیماران دارای پاکت بین لثه و دندان کم‌تر از ۳.۵ میلی­متر و یا بیمارانی که در هنگام پروب‌کردن خون‌ریزی داشتند را در برمی‌گرفت. آزمایش دیگر شامل مردان جوان دانشجوی نیروی هوایی ایالات متحده بود و بیماران دیگر شامل افرادی می­‌شد که به کلینیک دانشکدهٔ دندان‌پزشکی مراجعه می­‌کردند. تمام شرکت‌کنندگان دارای درجات متغیری از التهاب لثه بودند، اما هیچ نشانه‌ای از فقدان و آسیب استخوانی که دندان به آن متصل است (استخوان آلوئولار) که به علت التهاب بافت‌های حمایتی دندان به وجود می آید، وجود نداشت.

یافته‌های کلیدی

مرتبط‌ترین نتیجهٔ به‌دست‌آمده حاصل از مطالعه­‌ای است که در درمانگاه عمومی دارای مناسب­‌ترین محیط اجرا شده بود. این آزمایش نشان داد که سود یا زیان خاصی برای جرم­‌گیری و جلادادن شش ماه یک بار یا سالانه در مقایسه با استفاده‌نکردن از این درمان ها وجود ندارد. در هر صورت آزمایش بر روی دانشجویان جوان نیروی هوایی جرم­‌گیری و جلادادن را در فواصل زمانی متفاوتی بررسی کرد و به نتایج متفاوتی برای التهاب لثه، پلاک و جرم با مقایسه­ٔ فواصل سه ماهه و یک ساله دست یافت و از برتری دوره­‌های درمانی سه ماهه حمایت ­کرد. این مطالعه همچنین بررسی کرد آیا درمان جرم­‌گیری و جلادادن باید با ارائهٔ دستورالعمل‌های بهداشت دهان و دندان همراه باشد یا نه. کاهش­‌هایی در التهاب لثه، پلاک و جرم وجود داشت. هیچ مطالعه­‌ای دندان‌پزشک­‌ها را با سایر متخصصان حوزهٔ سلامت دهان مقایسه نکرده است.

جرم­‌گیری روندی تهاجمی است و با تعدادی از آثار زیان­‌بار مانند آسیب به ساختار دندان و افزایش حساسیت دندان در ارتباط است. این اطلاعات در مطالعات مورد استفاده ثبت یا گزارش نشده­‌اند.

هیچ­‌کدام از مطالعات مورد استفاده در این مقالهٔ مروری پیامدهای بیمار-محور مانند تأثیر بر کیفیت زندگی و تأثیرات اقتصادی را در پی نداشتند.

کیفیت شواهد

با توجه به حجم بالای منابعی که در بسیاری از کشورها برای تأمین این­‌گونه درمان­‌ها برای بزرگسالان اختصاص داده شده است، در دسترس‌بودن موارد اندک شواهدی که دارای کیفیت مناسب و قابل اطمینان برای آگاهی‌رسانی فعالیت‌های کلینیکی باشند، ناامید­کننده است. کیفیت شواهد به‌طور کلی پایین و فقط یکی از مطالعات مناسب­‌تر از بقیهٔ آن­ها بود.

خلاصهٔ یافته­‌ها برای مقایسهٔ اصلی

جرم‌گیری و جلادادن نرمال در مقایسه با عدم انجام درمان برای سلامت پریودنتال (بافت‌های اطراف دهان)
جمعیت: بزرگسالان سالم دارای دندان

محیط: درمانگاه عمومی دندان‌پزشکی

مداخله: جرم‌­گیری و جلادادن نرمال (هر شش ماه یا هر یک سال)

در مقایسه با: عدم انجام درمان

نتایجاثر نسبی (۹۵٪ CI)تعداد شرکت‌کنندگان (مطالعات)کیفیت شواهد (براساس شاخص GRADE)توضیح
جینجیویت (نسبت محل‌های شاخص خون‌ریزی) در ۲۴ ماه

 

جرم‌گیری و جلادادن ۶ ماه یک بار

 

میانگین نسبت در گروه شاهد ۰.۴۰ محل است

MD -0.02 (از -۰.۱۰ تا ۰.۰۶)۱ مطالعه ۱

 

(۲۰۷ شرکت‌کننده)

⊕⊕⊝⊝

پایین

نتایج برای جرم‌گیری و جلادادن در ۱۲ ماه مشابه و غیر قابل توجه بود.
جرم (میانگین عمق به میلی­متر در محل­های شاخص) در ۲۴ ماه

 

جرم­گیری و جلادادن ۶ ماه یک بار

 

میانگین در گروه شاهد ۰.۹۵ میلی‌متر است

MD -0.24 (از -۰.۵۱ تا ۰.۰۳)۱ مطالعه ۱

 

(۲۰۷ شرکت‌کننده)

⊕⊕⊝⊝

پایین

نتایج برای جرم‌گیری و جلادادن در ۱۲ ماه مشابه و غیر قابل توجه بود.
پلاک (نسبت محل‌های شاخص دارای پلاک) در ۲۴ ماه

 

جرم­گیری و جلادادن ۶ ماه یک بار

 

میانگین نسبت در گروه شاهد ۰.۴۴ محل است

MD -0.04 (-۰.۱۳ تا ۰.۰۵)۱ مطالعه ۱

 

(۲۰۷ شرکت‌کننده)

⊕⊕⊝⊝

پایین

نتایج برای جرم‌گیری و جلادادن در ۱۲ ماه مشابه و غیر قابل توجه بود.
CI: فاصلهٔ اطمینان

MD: میانگین تفاوت

GRADE: نمرات شواهد گروه کاری

با کیفیت بالا: بسیار بعید است که تحقیقات بیش‌تر به تغییر اطمینان ما به برآورد اثرات بینجامد

با کیفیت متوسط: تحقیقات بیش‌تر به احتمال زیاد تأثیر مهمی بر اطمینان ما به برآورد اثر دارد و ممکن است این برآورد را تغییر دهد

با کیفیت پایین: تحقیقات بیش‌تر به احتمال بسیار زیاد تأثیر مهمی بر اطمینان ما به برآورد اثر خواهد داشت و به احتمال زیاد این برآورد را تغییر می‌دهد

با کیفیت بسیارکم: ما در مورد برآورد بسیار نامطمئن هستیم

۱ تک مطالعه با خطر جهت‌گیری نامشخص

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.