آیا سیگار الکترونیک می‌تواند به ترک سیگار کمک کند و آیا استفاده از آن ایمن است؟

0
2762

پیوند به مقالهٔ اصلی: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/14651858.CD010216.pub3/full

تاریخ انتشار اولیهٔ مقاله: ۲۳ شهریور ۱۳۹۵

ترجمه: مریم شکیبا

 

پیش‌زمینه

سیگار الکترونیک (Electronic Cigarette یا به اختصار EC) وسایلی الکترونیکی با یک اسپری (که معمولاً به آن بخار می‌گویند) هستند که مصرف‌کننده آن را استنشاق می‌کند. این بخار به‌طور معمول حاوی نیکوتین است، اما اکثر سموم کشنده‌ای را که از طریق کشیدن سیگار معمولی وارد بدن می‌شوند، ندارد. این سیگارها بین سیگاری‌هایی که می‌خواهند خطرات سیگارکشیدن را کاهش دهند، محبوب شده‌اند. در این مقالهٔ مروری مفیدبودن آن‌ها در کمک به ترک سیگار و همچنین امن‌بودن‌شان بررسی می‌شود.

 

ویژگی‌های مطالعه

این مقاله به‌روزرسانی یک بررسی پیشین است. اولین بررسی که در سال ۱۳۹۵ منتشر شد، شامل ۱۳ مطالعه بود. برای این به‌روزرسانی، مطالعات منتشرشده تا دی‌ماه ۱۳۹۵ جست‌وجو و ۱۱ مطالعهٔ جدید یافته شد. تنها دو مورد از این مطالعات کارآزمایی‌های کنترل‌شدهٔ تصادفی است که حداقل شش ماه شرایط شرکت‌کنندگان مورد پیگیری قرار گرفته است. این مقالات بهترین شواهد را ارائه می‌دهند. بیست و دو مطالعهٔ باقی‌مانده یا شرکت‌کنندگان را به مدت طولانی دنبال نمی کند و یا افراد را در گروه‌های درمان قرار نمی‌دهند، بنابراین نمی‌توانند به‌طور مستقیم سیگارهای الکترونیکی را با چیز دیگری مقایسه کنند. این مطالعات در مورد این که چگونه سیگارهای الکترونیکی می‌توانند در ترک سیگار مؤثر باشند، زیاد به ما کمک نمی‌کنند، اما دربارهٔ امن‌بودن استفادهٔ کوتاه‌مدت اطلاعاتی به ما می‌دهند. در دو آزمایش تصادفی که در نیوزیلند و ایتالیا انجام شده‌اند، سیگارهای الکترونیکی نیکوتین‌دار و بدون نیکوتین را با هم مقایسه کرده‌اند. به نظر ما خطر سوگیری در این مطالعات ضعیف است. در یک مطالعه، مردم می‌خواستند سیگار را ترک کنند، در حالی که در مطالعهٔ دیگر قصد نداشتند. مطالعه‌ای که در مورد افرادی که تصمیم به ترک سیگار داشتند بود، اثر سیگارهای الکترونیکی را با برچسب‌های نیکوتینی مقایسه کرده است.

 

نتایج کلیدی

نتایج حاصل از دو مطالعه که ۶۶۲ نفر شرکت‌کننده بود، نشان داد که استفاده از EC حاوی نیکوتین باعث افزایش احتمال ترک سیگار در طولانی‌مدت نسبت به استفاده از EC بدون نیکوتین شده است. ما نمی‌توانیم تعیین کنیم که آیا EC در کمک به ترک سیگار بهتر از یک پچ نیکوتین عمل می‌کند یا خیر، چرا که تعداد شرکت‌کنندگان در این مطالعه کم بود. برای ارزیابی این اثر مطالعات بیش‌تری لازم است. مطالعات دیگر کیفیت پایین‌تری داشتند، اما از این یافته‌ها پشتیبانی می‌کردند. هیچ کدام از مطالعات نشان ندادند که سیگاری‌هایی که مدت کوتاهی (دو سال یا کم‌تر) از EC استفاده می‌کنند، در مقایسه با سیگاری‌هایی که از EC استفاده نکرده‌اند، در معرض خطر بیش‌تری قرار دارند.

 

کیفیت شواهد

کیفیت شواهد به طور کلی کم است، زیرا بر اساس تعداد کمی از مطالعات بوده، اما در هر صورت این مطالعات به‌خوبی انجام شده‌اند. مطالعات بیش‌تری دربارهٔ سیگارهای الکترونیکی مورد نیاز است. برخی از آن‌ها در حال انجام هستند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.