استفاده از لیزر برای برداشت پوسیدگی در دندان‌های شیری و دائمی

0
2935

پیوند به مقالهٔ اصلی: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/14651858.CD010229.pub2/full

تاریخ انتشار اولیهٔ مقاله: ۵ مهر ۱۳۹۵

ترجمه: عبدالرحیم پرستش

 

سؤال این مقالهٔ مروری

این مقالهٔ مروری بررسی می‌کند که آیا استفاده از لیزر برای برداشت پوسیدگی و کاهش درد در کودکان، نوجوانان و بزرگسال نسبت به روش تراش‌دادن معمولی می‌تواند مفیدتر واقع شود یا خیر.

پیشینه

پوسیدگی دندان تشکیل حفره در دندان در نتیجهٔ تخریب بافت دندانی است که در اثر فعالیت باکتری‌ها تحت شرایط خاص مانند بهداشت دهان ضعیف و مصرف بالای شکر ایجاد می‌شود. علائم ممکن است شامل درد و سختی در غذاخوردن بوده و عوارضی مانند ازدست‌دادن دندان، عفونت یا التهاب لثه داشته باشد. برای برداشت پوسیدگی به‌صورت سنتی از مته‌های چرخشی استفاده می‌شود. به هر حال این ابزار مکانیکی ممکن است عوارض غیر منتظره‌ای مانند برداشت بیش از حد یا بسیار کم پوسیدگی داشته باشد. به‌علاوه، ناراحتی از درد، صدا و لرزش را نیز به‌همراه دارد. لیزر درمانی یک جایگزین بالقوه برای متهٔ مکانیکی است.

خصوصیات مطالعه

گروه سلامت دهان و دندان کاکرین استراتژی‌های تحقیق را ارائه کرد و جست‌وجو را در چندین پایگاه دادهٔ الکترونیکی پرداخت. ما ۹ کارآزمایی تصادفی را که بین سال‌های ۱۳۷۷ و ۱۳۹۳ انجام شده بود، انتخاب کردیم. شواهد در این مقالهٔ مروری تا تاریخ ۲ تیر ۱۳۹۵ به‌روز شده است. این کارآزمایی‌ها به‌طور کلی شامل ۶۶۲ شرکت‌کننده با ۱۴۹۸ دندان درمان‌شده بود. از این مطالعات، سه مطالعه در ایالات متحده، یکی در تایوان، یکی در چین، یکی در بلغارستان، یکی در آلمان، یکی در ترکیه و یکی در انگلستان انجام شده بود. این جمعیت در چهار کارآزمایی هم شامل کودکان و نوجوانان، در چهار کارآزمایی فقط شامل بزرگسالان و در یک کارآزمایی شامل کودکان، نوجوانان و بزرگسالان بود.

نتایج کلیدی

برخلاف تعداد مطالعات گنجانده‌شده، فقط چند کارآزمایی به‌طور مناسب و کامل اطلاعات مربوط به نتایج اولیه را گزارش داده بودند. دو کارآزمایی در مورد برداشت پوسیدگی گزارش داده بودند و شواهد کافی در مورد برتری لیزر یا مته در برداشت پوسیدگی وجود نداشت. فقط پنج کارآزمایی درد را بررسی کرده بودند که در افراد درمان‌شده با لیزر درد به‌طور قابل توجهی کاهش یافته بود. از لحاظ عوارض جانبی مانند التهاب یا ازدست‌رفتن پالپ دندان تفاوتی بین دو مداخله وجود نداشت.

کیفیت شواهد

کیفیت کلی شواهد در این ۹ مطالعه کم بود. فقط یک مطالعه به‌طور مناسبی شرکت‌کنندگان را تصادفاً انتخاب کرده بود و همهٔ مطالعات در معرض خطر بالای سوگیری قرار داشتند. این بررسی نشان می‌دهد که به مطالعات با کیفیت بالا برای مقایسهٔ لیزر درمانی با مته‌های مکانیکی در درمان پوسیدگی دندانی نیاز داریم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.