خمیردندان با غلظت‌های متفاوت فلوراید برای پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان و نوجوانان

0
2075

پیوند به مقالهٔ اصلی: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/14651858.CD007868.pub2/full

تاریخ انتشار اولیهٔ مقاله: ۳۰ دی ۱۳۸۸

ترجمه: سارا مرادی

 

مقایسهٔ بین خمیردندان‌های حاوی غلظت‌های متفاوت فلوراید برای پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان و نوجوانان

بسیاری از کودکان از درد ناشی از پوسیدگی دندان (که ممکن است منجر به کشیدن دندان شود) رنج می‌برند. حتا اگر دندان کشیده نشود، پوسیدگی دندان (شرایطی) استرس‌زا و درمان آن هزینه‌بردار است و ممکن است باعث غیبت کودکان و سرپرست‌شان از مدرسه و محیط کار شود.

یکی دیگر از مطالعات مروری Cochrane نشان داد که خمیردندان‌های حاوی فلوراید در مقایسه با خمیردندان‌های فاقد فلوراید به طور متوسط ۲۴٪ از پوسیدگی‌های دندانی را کاهش می‌دهند. مطالعهٔ حاضر خمیردندان‌های با غلظت متفاوت فلوراید را مورد بررسی قرار می‌دهد.

این مطالعهٔ مروری شامل ۷۹ آزمایش بر روی ۷۳۰۰۰ کودک است. طبق پیش‌‌بینی، استفاده از خمیردندان‌های حاوی مقادیر بیش‌تر فلوراید به‌طور معمول موجب کاهش پوسیدگی می‌شود. خمیردندان‌های حاوی حداقل ۱۰۰۰ ppm فلوراید در پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان مؤثر هستند که این مقدار (۱۰۰۰ ppm) استاندارد پیشنهادی بین‌المللی را تأیید می‌کند.

با این‌که هیچ‌کدام از آزمایش‌های بررسی‌شده در این مطالعهٔ مروری فلوروزیس یا ایجاد لکه بر روی دندان‌های کودکان را مطالعه نکرده‌اند، اما فلوروزیس ممکن است نتیجهٔ ناخواستهٔ استفاده از خمیردندان‌های حاوی فلوراید در کودکان باشد (یک مقالهٔ Cochrane در این‌باره منتشر شده است). خطر محتمل ایجاد فلوروزیس باید با دندان‌پزشک شما مورد بررسی قرار بگیرد که ممکن است او استفاده از خمیردندان‌های حاوی فلوراید کمتر از ۱۰۰۰ ppm را پیشنهاد دهد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.