محصولات حاوی زایلیتول برای پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان و بزرگسالان

0
3337

پیوند به مقالهٔ اصلی: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/14651858.CD010743.pub2/full

تاریخ انتشار اولیهٔ مقاله: ۶ فروردین ۱۳۹۴

ترجمه: امیرحسین اورنگ

 

آیا زایلیتول (xylitol) استفاده‌شده در محصولاتی مانند شیرینی‌جات، شکلات، آدامس و خمیردندان می‌تواند به پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان و بزرگسالان کمک کند؟

سؤال این مقالهٔ مروری

این مقاله به منظور ارزیابی اثر زایلیتول (xylitol، شیرین‌کنندهٔ طبیعی که در محصولاتی مانند شکلات، آدامس و خمیردندان‌ها استفاده می‌شود) بر پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان و بزرگسالان صورت گرفته است

پیشینه

پوسیدگی دندان یک بیماری شایع است که حدود ۹۰٪ کودکان و بیش‌تر بزرگسالان را در سرتاسر جهان تحت تأثیر قرار داده است. این بیماری بر کیفیت زندگی تأثیرگذار است و هزاران کودک به‌دلیل پوسیدگی دندان مجبور به درمان دندان‌پزشکی تحت بی‌هوشی عمومی هستند. اگرچه این بیماری به آسانی و با راه‌هایی همچون بهداشت دهانی مناسب و قطع عادات غلط غذایی و همچنین مسواک‌زدن با خمیردندان‌های حاوی فلوراید پیشگیری می‌شود، اما در صورت بی‌توجهی به آن، باکتری‌های مضر دهان که عامل پوسیدگی هستند، تکثیر شده، به سطوح دندانی چسبیده و بیوفیلم چسبنده‌ای تولید می‌کنند. درنتیجه هنگامی که فرد نوشیدنی یا خوراکی‌های قندی مصرف می‌کند، این باکتری‌های مضر شروع به تولید اسید می‌کنند که باعث پوسیدگی دندان‌ها می‌شود.

زایلیتول یک شیرین‌کنندهٔ طبیعی است که میزان شیرینی آن به اندازهٔ قند معمولی (ساکارز) است. این ماده علاوه بر این که یک جانشین مناسب برای قند است، ویژگی‌های دیگری مثل کمک به افزایش تولید بزاق و کاهش رشد باکتری‌های مضر دهان نیز دارد که گفته می‌شود به پیشگیری از پوسیدگی دندان کمک می‌کند.

اثبات شده است که زایلیتول در انسان عوارضی جانبی نظیر نفخ و اسهال ایجاد می‌کند.

ویژگی‌های مطالعه

نویسندگان گروه سلامت دهان Cochrane این مرور را از مطالعات موجود تا ۲۳ مرداد ۱۳۹۳ انجام دادند که شامل ۱۰ مطالعهٔ منتشرشده از سال ۱۳۶۹ تا ۱۳۹۳ است. در این مطالعات ۷۹۶۹ شرکت‌کننده به‌صورت تصادفى محصولات زایلیتول (۵۹۰۳ نفر از آنان در این آنالیز وارد شدند) یا دارونما (ماده‌اى بدون زایلیتول ) مصرف کرده‌اند و تعدادى هیچ‌کدام را مصرف نکرده‌اند و مقدار پوسیدگى دندان در آن‌ها مقایسه شد. یک مطالعه شامل بزرگسالان و بقیه شامل کودکان بین ۱ ماه تا ١٣ سال بود. محصولاتى که مصرف شد از نوع مکیدنى (lozenge) یا با انتشار کند (مانند خمیردندان و شربت) بودند.

نتایج کلیدی

شواهدی وجود دارد که استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید و زایلیتول در یک دورهٔ سه‌ساله ممکن است پوسیدگی را در دندان‌های دائمی کودکان به میزان ۱۳ درصد در مقایسه با استفاده از خمیردندانی که فقط حاوی فلوراید است، کاهش دهد.در طی این مدت هیچ عارضه جانبی در کودکان گزارش نشده است. سایر شواهد موجود به ما امکان نتیجه‌گیری در این مورد را که آیا استفاده از هرگونه محصول حاوی زایلیتول می‌تواند در پیشگیری از پوسیدگی مؤثر باشد یا نه، نمی‌دهد.

کیفیت شواهد

شواهد این مطالعه به‌دلیل تعداد کم مطالعات، نتایج نامطمئن و ایراد در نحوهٔ اجرای مطالعات دارای کیفیت پایین یا بسیار پایینی هستند.

خلاصهٔ یافته‌ها

خلاصهٔ یافته‌ها برای مقایسهٔ اصلی. خمیردندان زایلیتول در مقایسه با خمیردندان شاهد برای پیشگیری از پوسیدگی دندان

خمیردندان زایلیتول در مقایسه با خمیردندان شاهد برای پیشگیری از پوسیدگی دندان
بیمار یا جمعیت: کودکان دارای دندان‌های دائمی

محل اجرا: مدارس

مداخله: خمیردندان فلوراید حاوی ۱۰٪ زایلیتول

مقایسه با: خمیردندان فلوراید

نتایجخطرات گویای مقایسه‌ای* (۹۵٪ CI)اثر نسبی (۹۵٪ CI)تعداد شرکت‌کنندگان (مطالعات)کیفیت شواهد (براساس شاخص GRADE)توضیحات
خطر فرضیخطر متناظر
شاهدزایلیتول
پوسیدگی: افزایش (DFS) کسر پیشیگیری‌شده (PF) در ۲.۵ تا ۳ سال پیگیری

 

(نمرهٔ DFS بالاتر نشان‌دهندهٔ پوسیدگی شدیدتر است)

میانگین (وزنی) افزایش پوسیدگی برای گروه‌های شاهد ۲.۱ بودمیانگین افزایش پوسیدگی در گروه‌های زایلیتول ۰.۲۸ پایین‌تر بود (از ۰.۴۲ تا ۰.۱۴ پایین‌تر)PF1 = 0.13

(از ۰.۰۸ تا ۰.۱۸)

۴۲۱۶ (۲ مطالعه)⊕⊕⊝⊝

پایین۲

این که مقدار PF برابر ۰.۱۳ است به این معناست که در گروه زایلیتول ۱۳٪ کاهش وجود داشت.

هیچ‌گونه شواهد قانع‌کننده‌ای از دیگر مقایسه‌های موجود در این مرور نظام‌مند وجود نداشت که از استفاده از محصولات زایلیتول پشتیبانی کند. کیفیت شواهد دیگر مقایسه‌ها پایین یا بسیار پایین در نظر گرفته شد؛ به‌دلیل این که مطالعات تکی و غیر دقیق (به‌علت اندازهٔ نمونهٔ پایین و خطر سوگیری بالا) هستند.

عوارض جانبیهر دو مطالعه گزارش کرده‌اند که هیچ عوارض جانبی‌ای در هیچ کدام از گروه‌های زایلیتول یا کنترل وجود نداشت.
CI: فاصلهٔ اطمینان

DFS: سطح‌های پوسیده یا پرشدهٔ دندان

PF: کسر پیشگیری‌شده

GRADE: نمرات شواهد گروه کاری

با کیفیت بالا: بسیار بعید است که تحقیقات بیش‌تر به تغییر اطمینان ما به برآورد اثرات بینجامد

با کیفیت متوسط: تحقیقات بیش‌تر به احتمال زیاد تأثیر مهمی بر اطمینان ما به برآورد اثر دارد و ممکن است این برآورد را تغییر دهد

با کیفیت پایین: تحقیقات بیش‌تر به احتمال بسیار زیاد تأثیر مهمی بر اطمینان ما به برآورد اثر خواهد داشت و به احتمال زیاد این برآورد را تغییر می‌دهد

با کیفیت بسیارکم: ما در مورد برآورد بسیار نامطمئن هستیم

۱ کسر پیشگیری‌شده (PF) به این صورت محاسبه می‌شود: میانگین افزایش در شاهدها منهای میانگین افزایش در گروه درمان‌شده، تقسیم بر میانگین افزایش شاهدها

 

۲ به‌دلیل خطر بالای سوگیری در مطالعات درنظرگرفته‌شده (به‌دلیل ساییدگی بالا) و این که هر دو مطالعه توسط نویسندگان یکسانی در جمعیت یکسانی انجام شده بودند، تنزیل یافت.

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.