یک- زیبایی دو-بقیهٔ موارد

0
823

احمد صوفی محمودی

دانشجوی دندان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

چاپ‌شده در شماره ۱۸۱۱ روزنامهٔ هفت صبح (پنج‌شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶)

 

عکس در یک مطب دندان‌پزشکی است که خانم دندان‌پزشک و بیمارشان رو به دوربین لبخند می‌زنند. بیمار یک فرد مشهور است و دندان‌پزشک نیز با توجه به تعداد دنبال‌کننده‌های زیاد در اینستاگرام (۲۱۲ هزار نفر)، از لحاظ شهرت دست کمی از بیمار ندارد. خانم دندان‌پزشک ظاهراً علاقه‌ی زیادی به گرفتن عکس با افراد مشهور دارند. البته افراد مشهور زیادی نیز به مطب ایشان مراجعه کرده‌اند؛ از بازیکنان فوتبال گرفته تا بازیگران و مجری‌های تلویزیونی و حتا رونالدوی ایرانی! همه‌ی این عکس‌ها با وجود تمام تفاوت‌ها یک ویژگی مشترک دارند: دندان‌پزشک و بیمار با لبخند هالیوودی رو به دوربین لبخند می‌زنند. انگار که تمام مشکلات دنیا در مطب دندان‌پزشکی حل می‌شود و آن مطب بهترین مکان دنیاست.

با کمی دقت در عکس با سلبریتی‌ها می‌توان نکاتی را دریافت. از جمله این که کنترل عفونت فدای زیبایی ظاهری شده است. در تمام عکس‌ها موهای دندان‌پزشک روی شانه‌اش ریخته‌اند. کنترل عفونت ربطی به حجاب ندارد؛ یعنی می‌توان بی‌حجاب بود، اما کنترل عفونت را رعایت کرد. همان‌طور که خارجی‌ها موهای‌شان را از پشت می‌بندند تا هنگام کار مزاحم‌شان نشوند و کنترل عفونت در حد خوبی رعایت شود. مسئله‌ای که در عکس‌های این دندان‌پزشک به‌ندرت دیده می‌شود.

در لابه‌لای عکس افراد مشهور، خانم دندان‌پزشک عکس کارهای‌شان را هم گذاشته‌اند. همه‌ی کارها یا ونیر (لامینت) هستند و یا بلیچینگ (سفیدکردن دندان با استفاده از مواد شیمیایی) و از همان قاعده‌ی لبخند هالیوودی پیروی می‌کنند. در بعضی از موارد دندان‌ها تا حدی مشکلات عملکردی دارند. اما در اکثر موارد صرفاً کار زیبایی انجام شده است. برای مثال در عکسی که در پروفایل وجود دارد، دندان بدون هیچ گونه مشکل خاصی و تنها به دلیل کاملاً سفید رنگ نبودن ونیر شده است. در برخی موارد نیز مسائل مربوط به لثه‌ی دندان رعایت نشده و کاری غیر اصولی انجام شده است؛ کاری که می‌تواند در آینده موجب تحلیل لثه و لقی دندان شود. در برخی موارد کاری که تنها با ارتودنسی باید انجام شود، با ونیر درمان یا در حقیقت استتار شده است. این کار های غیر اصولی زیان بسیار زیادی می‌تواند داشته باشد، اما انگار که در این مطب تنها یک چیز اهمیت دارد: زیبایی.

اما چرا باید با دندان‌پزشکی زیبایی و در بعد کلی‌تر پزشکی زیبایی مخالفت کرد؟ مگر همه‌ی انسان‌ها مختار نیستند هر کاری که می‌خواهند بکنند؟ این اختیار شاید در هر کاری امکان‌پذیر باشد، اما در سلامت امکان‌پذیر نیست. سلامت ویژگی‌هایی دارد که موجب می‌شود مفهوم بازار آزاد و به اصطلاح لیبرالیسم در آن معنی نداشته باشد. سلامت مقوله‌ای است که به همه مربوط است. این که یک نفر در جامعه سل بگیرد، به همه مربوط است و فقط خودش درگیر نیست. این مورد را درباره‌ی درمان‌های زیبایی هم می‌توان گفت. در صورتی که این درمان‌ها در سطح جامعه زیاد شوند، سلامت افراد قربانی مقوله‌ی غیر علمی زیبایی می‌شود. زیبایی هیچ تعریف ثابتی ندارد و در جوامع مختلف متفاوت معنی می‌شود. چند سال قبل محققین به این نتیجه رسیدند که درمان‌های ارتودنسی زیبایی در درازمدت تأثیر مثبتی بر اعتماد به نفس، رضایت از زندگی و کیفیت زندگی نداشته‌اند. انتهای این سونامی زیبایی انجام درمان زیبایی بدون دلیل و به هر قیمتی توسط همه‌ی افراد جامعه است، چرا که هیچ کس دوست ندارد به‌علت انجام‌ندادن درمان زیبایی فقیر شناخته شود.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.