بررسی انواع روش‌های مسواک‌زدن

0
10108

گردآوری: شروین شفیعی

ویرایش: احمد صوفی محمودی

 

  • روش چارترز (Charters): در این روش سر مسواک با زاویهٔ ۴۵ درجه نسبت به محور طولی دندان قرار می‌گیرد، به‌نحوی که نوک الیاف به سمت تاج و کنارهٔ الیاف در محل تماس لثه با دندان باشند. سپس الیاف به آرامی داخل نواحی بین دندانی فشار داده می‌شود و در حالت ثابت‌بودن سر الیاف در جای خود، چهار حرکت ملایم عقب-جلوی چرخشی یا لرزشی انجام گرفته و سپس همین حرکت تکرار می‌گردد، به‌طوری که در هر ناحیه چهار بار این عمل تکرار می‌شود.

 

  • روش استیلمن تغییریافته (Modified Stillman): در این روش سر مسواک با زاویهٔ ۴۵ درجه نسبت به محور طولی دندان قرار می‌گیرد، به‌نحوی که نوک الیاف به سمت نوک ریشه و قسمتی از الیاف روی لبهٔ لثه و قسمت دیگر روی ناحیهٔ طوق دندان قرار گیرد. کنار الیاف به ملایمت به سمت لثه فشار داده می‌شود و سپس حرکات لرزشی جلو-عقب انجام می‌گیرد و در همان حال مسواک به سمت تاج حرکت داده می‌شود. این حرکت در هر ناحیه پنج بار تکرار می‌گردد.

  • روش بس (Bass): در این روش سر مسواک با زاویهٔ ۴۵ درجه نسبت به محور طولی دندان قرار می‌گیرد، طوری که نوک الیاف به سمت نوک ریشه و در محل اتصال لثه و دندان بوده و تعدادی از الیاف به درون شیار لثه می‌روند. در همان حال حرکات جلو عقب لرزشی به مسواک داده می‌شود (دامنهٔ حرکت محدود است و مسواک از جای خود خارج نمی‌شود).

  • روش رول (Roll): در این روش سر مسواک با زاویهٔ ۴۵ درجه به سمت انتهای ریشه قرار دارد، به‌طوری که الیاف در محل اتصال لثه با دندان قرار می‌گیرند. در همان حال فشار مختصری به مسواک وارد می‌شود تا کنار الیاف به لثه و دندان فشرده شوند. سپس مچ دست به آرامی چرخیده و یک حرکت جارویی به سمت تاج صورت می‌گیرد. این حرکت در هر ناحیه پنج بار تکرار می شود.

    • روش بس تغییریافته مدل ۱ (Modified Bass 1): در این روش در هر ناحیه ابتدا روش بس با بیست حرکت لرزشی و سپس بلافاصله روش رول با پنج حرکت چرخشی انجام می‌گیرد.
    • روش بس تغییریافته مدل ۲ (Modified Bass 2): در این روش در هر ناحیه روش‌های بس و رول همراه با هم انجام می‌شوند. به این صورت که چهار حرکت لرزشی بس و سپس یک حرکت چرخشی رول انجام می‌شود. این مجموعه حرکت پنج بار تکرار می‌گردد.
  • روش فونز (Fones): در این روش مسواک به صورت چرخش دایره‌ای روی سطوح دندانی حرکت می‌کند. الیاف مسواک کمی به دندان فشار داده شده و برای هر قسمت پنج بار تکرار می‌شود (این روش جزو روش‌های کم اثر است و معمولاً توصیه نمی‌شود).

  • روش افقی (Scrub): در این روش الیاف مسواک روی دندان قرار گرفته و مسواک به صورت افقی در جهت سیستم دندانی به عقب رفته و دوباره به جلو بر می‌گردد (این روش در میان مردم و برای سطوح جوندهٔ دندان‌ها استفادهٔ زیادی دارد)

 

در مطالعهٔ دکتر سقازاده و همکاران روش چارترز و بس تغییریافتهٔ ۱ نسبت به سایر روش‌ها اثر مؤثرتری بر روی حذف پلاک دندانی داشتند. ولی طبق بررسی بلندمدت به دلیل کاهش حساسیت فرد عمل‌کننده، در این روش‌ها تفاوت میان آن‌ها رفته‌رفته کم می‌شود.

در مطالعهٔ مروری Wainwright و Sheiham که بر روی طیف وسیعی از مطالعات در زمینهٔ روش‌های مختلف مسواک‌زدن انجام گرفت، نظرات متعددی در میان دندان‌پزشکان در مورد نوع، مدت زمان و تعداد دفعات مسواک‌زدن در روز وجود داشت. از میان روش‌های مختلف، روش بس تغییریافته شایع‌ترین روش مورد توصیهٔ دندان‌پزشکان بود. در رتبه‌های بعدی روش‌های بس، فونس و افقی قرار دارند. به طور کلی انواع زیاد روش‌های توصیه‌شده توسط دندان‌پزشکان و عدم توافق روی یک روش در کتاب‌های مرجع دندان‌پزشکی عامل نگران‌کننده‌ای در مورد تصمیم‌گیری واحد در یکی از شایع‌ترین توصیه‌های دندان‌پزشکان است. علاوه‌براین، تغییر سخت عادت نوع مسواک‌زدن به خصوص در بزرگسالان باید عاملی مهم در تصمیم دندان‌پزشکان برای ایجاد تغییر در مسواک‌زدن افراد باشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.