هنر در دندان‌پزشکی: نقاشی کاشت دندان

0
1028

پیوند به مطلب اصلی: https://bda.org/museum/collections/dental-art/transplanting-of-teeth

ترجمه: احمد صوفی محمودی


 

این یکی از آثار شناخته‌شده Rowlandson با موضوع دندان‌پزشکی است. کاشت دندان مخصوصاً در اواخر قرن هجدهم بسیار محبوب بود.

دندان‌های سالم افراد فقیر را بیرون می‌آوردند و این دندان‌ها را به‌صورت فوری در دهان ثروتمندانی که دندان‌های‌شان پوسیده و کشیده شده بود، قرار می‌دادند. به این افراد فقیر در ازای دندان‌شان پول پرداخت می‌شد. از این درمان چندان استقبالی نشد، چرا که معایب زیادی داشت. موفقیت بلندمدت بسیار نادر بود و علاوه بر آن، امکان انتقال سیفلیس با دندان کاشته‌شده وجود داشت.

مرکز تصویر یک دندان‌پزشک با لباس مخصوصش را نشان می‌دهد که در حال بیرون‌آوردن دندان یک دودکش‌پاک‌کن فقیر با یک ابزار دندان‌کشی است (به انبرک روی زمین توجه کنید. از این انبرک برای لق‌کردن دندان قبل از بیرون‌آوردن استفاده می‌شد).

یک بانوی اشرافی، که دندان را دریافت می‌کند، با ناراحتی صحنه را تماشا می‌کند. او مجبور است به بوی عطر خود پناه ببرد تا بوی فرد فقیری که کنار دستش است را تحمل کند. در سمت راست، یکی از دستیاران دندان‌پزشک بیمار بعدی را که یک خانم جوان با لباس‌هایی زیباست و دستانش را گره زده است، معاینه می‌کند. این خانم جوان منتظر کشیدن دندانی برای خودش است.

در عقب و بین این دو گروه، یک مرد شیک‌پوش ایستاده است و دندان‌های تازه‌کاشته‌شدهٔ خود را در یک آینه بررسی می‌کند. در سمت چپ، دو فروشندهٔ فقیر از اتاق خارج می‌شوند: یکی از آن‌ها با دست فک دردناک خود را نگه داشته و دیگری به‌طرز بدبختانه‌ای پول ناچیزی که به‌خاطر دندانش دریافت کرده، بررسی می‌کند.

این جمله روی در نوشته شده است: «این جا به دندان‌های زنده بیش‌ترین پول پرداخت می‌شود». دندان افراد مرده نیز کاشته می‌شدند. پیام اجتماعی این کاریکاتور سوء استفاده از فقرا است و نه روند کاشت دندان. برای تأکید بر این پیام، ثروتمندان با رنگ‌های روشن و افراد فقیر با رنگ‌های خاکستری و بی‌روح کشیده شده‌اند.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.