توصیهٔ سریع (Rapid Recommendation) چیست؟

0
301

نویسنده: احمد صوفی محمودی


 

هر روزه اطلاعات پزشکی بسیار زیادی تولید می‌شود. این اطلاعات بسیار متنوع‌اند و اکثراً در مورد یک موضوع، اطلاعات ضد و نقیضی وجود دارد که تصمیم‌گیری بر پایهٔ این اطلاعات دشوار است. از این رو مرورهای ساختارمند و متاآنالیزها به‌وجود آمدند. این نوع مقالات نیز اکنون انواع متنوعی با کیفیت‌های مختلف دارند، به‌گونه‌ای که ممکن است نتایج مرورهای ساختارمند در مورد یک موضوع واحد نیز با هم فرق داشته باشد.

Guideline (دستورالعمل یا راهنما) ها برای جمع‌بندی درست‌ترین و دقیق‌ترین اطلاعات برای اجرا در کار بالینی به‌وجود آمده‌اند. از آن جایی که دستورالعمل‌ها می‌بایست حاوی درست‌ترین اطلاعات باشند، باید از مرورهای نظام‌مند و متاآنالیزها استفاده کنند. فرایند تولید دستورالعمل بسیار زمان‌بر بوده و نیازمند دقت بسیار است، در نتیجه اطلاعات آن قدیمی‌تر از جدیدترین اطلاعات موجود است. همین امر نیز موجب سردرگمی می‌شود؛ امسال معلوم شده که داروی x اثر سوئی روی جنین می‌تواند داشته باشد، آیا باید به نتایج جدید اعتماد کرد یا به دستورالعملی که پارسال به‌روز شده و هر ۵ سال به‌روزرسانی می‌شود؟

برای رفع این مشکل، ابتکاری از سوی MAGIC (برنامه‌ای غیر انتفاعی برای پژوهش و نوآوری) همراه با نشریهٔ پزشکی بریتانیا (BMJ) با عنوان «Rapid Recommendation» (توصیهٔ سریع) پیشنهاد شده است. هدف از توصیهٔ سریع تبدیل بی‌درنگ تحقیقات علمی به توصیه‌ها و خلاصه‌ها عامه‌فهم و قابل اتکا است که بتوان بر اساس آن به‌راحتی تصمیم گرفت.

فرایند تولید توصیه‌های سریع شش مرحله دارد که ۹۰ روز طول می‌کشد. در تصویر زیر می‌توانید این مراحل را ببینید.

در نتیجه هم دستورالعمل‌ها به‌روز خواهند بود و هم کیفیت فدای سرعت نمی‌شود.

تا کنون هفت توصیهٔ سریع تولید شده است. برای هر توصیهٔ سریع اطلاعاتی برای کاربرد کلینیکی سریع تولید می‌شود. برای مثال در مورد یکی از توصیه‌های سریع با عنوان «استفاده از کورتیکواستروئیدها برای گلودرد»، با استفاده از اینفوگرافیک زیر سریعاً می‌توان به نتایج آن دست یافت.

به‌سادگی از روی این اینفوگرافیک می‌توان دریافت که دریافت کورتیکواستروئید با دوز کم روی بهبود سریع‌تر گلودرد مؤثر است. برای اطلاعات بیش‌تر می‌توان کل مقالهٔ منتشرشدهٔ آن را مطالعه کرد.

جهت آشنایی بیش‌تر با توصیه‌های سریع می‌توانید ویدیوی زیر را مشاهده کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.