کاربرد کلان داده در دندان‌پزشکی

0
270

گردآوری و ترجمه: حسین محمدرحیمی

 

مجموعه داده‌های جمع‌آوری‌شده در دنیا به سرعت در حال افزایش است. محققان، مدیران کسب‌وکار، پزشکان، بازاریاب‌ها و دولت‌ها به‌طور مرتب با مشکلاتی در ارتباط با مجموعه داده‌های بزرگ در حوزه‌های مختلف روبه‌رو می‌شوند. بر اساس پیش‌بینی‌ها، حجم داده‌های جهانی از از ۴.۴ زتابایت در سال ۲۰۱۳ به ۴۴ زتابایت در سال ۲۰۲۰ خواهد رسید. حال پژوهشگران و سازمان‌های بزرگ با این سؤال مهم مواجه هستند که چگونه از این حجم عظیم داده‌ها استفاده کنند.

«کلان داده» (big data) چیست؟

«کلان داده» مجموعه داده‌های عظیم هستند که بسیار بزرگ و پیچیده بوده و نرم‌افزارهای پردازش دادهٔ سنتی برای استفاده از آن‌ها ناکافی است. از  کلان داده برای از تجزیه و تحلیل‌های پیش‌بینی‌کننده، تجزیه و تحلیل رفتار کاربر یا برخی دیگر از تجزیه و تحلیل‌های پیشرفته استفاده می‌شود. امروزه کاربرد کلان داده در حیطه‌های گوناگون از جمله مراقبت‌های سلامت مورد توجه قرار گرفته است.

کلان داده چگونه بر سلامت تأثیر می گذارد؟

در بخش مراقبت‌های سلامت ما حجم زیادی از داده‌ها سر و کار داریم. مدارک پزشکی الکترونیکی به‌تنهایی مقدار زیادی از اطلاعات بیماران را جمع‌آوری می‌کنند. علاوه بر افزایش سود و کاهش اسراف برای ارائه‌دهندگان خدمات سلامت، از کلان داده برای پیشگیری از بیماری‌های همه‌گیر، درمان بیماری‌ها، بهبود کیفیت زندگی و جلوگیری از مرگ و میر قابل پیشگیری استفاده می‌شود. با افزایش جمعیت جهان و طول عمر افراد، مدل‌های ارائهٔ خدمات سلامت به‌سرعت در حال تغییر است و بسیاری از تصمیمات پشت این تغییرات توسط داده‌ها هدایت می‌شود. متخصصین داده نشان داده‌اند که چگونه با استفاده از کلان داده می‌توان به بهبود مراقبت‌های پزشکی کمک کرد، پیش‌بینی‌ها را دقیق‌تر انجام داد و منجر به پیشرفت در پیشگیری و درمان بیماری‌ها شد.

چگونه می‌توانیم از کلان داده در دندان‌پزشکی استفاده کنیم؟

در مورد تمام انواع مختلف داده‌های موجود کنونی فکر کنید. به‌عنوان مثال، هر دندان‌پزشک یک سری دادهٔ خاص شامل پروفایل بیماران، تشخیص‌ها، برنامه‌های درمان و سایر موارد جمع‌آوری می‌کند. با جمع‌آوری و مقایسه با مقادیر فراوان داده، محققان می‌توانند درمان‌ها و مسائل مرتبط با دندان‌پزشکی را در یک دامنهٔ وسیع‌تر بررسی کنند. حال با کمک قدرت کلان داده می‌توان به تشخیص دقیق‌تر، پیش‌آگهی و گزینه‌های درمانی بهتر رسید. علاوه بر همهٔ این‌ها، با بررسی صورت‌حساب بیمه و حسابداری کلینیک، علم داده می‌تواند به دندان‌پزشکان در افزایش درآمد و صرفه‌جویی در هزینه‌ها کمک کند. در مورد نتیجهٔ همهٔ این‌ها فکر کنید: افزایش رضایت مشتری، وفاداری بیمار، نتایج بهتر و درآمد بیش‌تر. این خبر خوبی است که به لطف پیشرفت‌های شگفت‌انگیز در تجزیه و تحلیل کلان داده امکان‌پذیر شده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.