دربارهٔ ما

ایدهٔ اولیه از دکتر وحید رواقی بود. آشنایی ما با ایشان از یک کلاس درس سلامت دهان و دندان‌پزشکی اجتماعی شروع شد. ایشان در آن کلاس از دیدگاه جدیدتری به قضایا نگاه می‌کردند که این برای ما خیلی جالب بود. بعدها که ارتباط بیش‌تر شد و ایشان ما را از جدیدترین مسائل حوزهٔ دندان‌پزشکی اجتماعی آگاه می‌کردند، به ما پیشنهاد ترجمهٔ یک راهنمای آموزش بهداشت/سلامت دهان و دندان را دادند. این راهنما به دانشجویان دندان‌پزشکی در بریتانیا تدریس می‌شود و کاملاً بر پایهٔ آخرین شواهد موجود است. ابتدا قرار بود این به‌صورت یک ربات تلگرام باشد (از آن‌جایی که آن موقع، یعنی اسفند ۱۳۹۴، ساخت بات‌های تلگرام بسیار کار متداولی بود). تلاش‌هایی انجام شد، ولی به نتیجه نرسید؛ چرا که دانش کافی برای ساخت ربات تلگرام نداشتیم. در نهایت تصمیم گرفتیم که با ساخت یک سایت این کار را انجام دهیم. به دلیل یک سری کارهای دیگر موضوع ترجمه تا حد زیادی به فراموشی سپرده شد و به‌جز سه بخش بقیهٔ بخش‌ها ترجمه نشد. تا این که پس از یک سال و با برنامه‌ریزی فشرده توانستیم ترجمه را به پایان برسانیم.

همان‌طور که می‌بینید، بخشی از سایت به ترجمهٔ آن راهنما اختصاص دارد. به عقیدهٔ ما تکیهٔ صرف بر یک راهنما (هر چند که خوب و نسبتاً کامل باشد) شاید کار درستی نباشد. از آن‌جایی که این راهنما هر چند سال یک بار به‌روز می‌شود و برای اطلاع از آخرین یافته‌ها ناگزیریم به سوی منابع دیگر و مقالات جدیدتر برویم. همچنین این کتاب بی‌نقص نیست و به احتمال زیاد کاستی‌هایی خواهد داشت که در نسخه‌های آیندهٔ آن برطرف خواهد شد. برای همین قسمت‌های دیگری مثل مقالات Cochrane و ویدیوهای TED را قرار دادیم که معمولاً جدیدترین یافته‌ها در آن‌ها وجود دارد.

مسلماً هم سایت و هم ترجمهٔ کتاب بدون نقص نیستند. ما انگیزه داریم که با تذکرات و راهنمایی‌های شما این نقص‌ها را پوشش دهیم. ما بسیار متمایلیم که از نظرات شما بهره‌مند شویم و در صورتی که برای ما مقاله‌ای بفرستید، آن را در همین سایت (در بخش مقالات تحلیلی فارسی) یا وبلاگ‌مان منعکس کنیم. شما می‌توانید برای ما ترجمهٔ مقالات دندان‌پزشکی Cochrane یا سخنرانی‌های پزشکی اجتماعی TED را بفرستید و ما هم با اسم خودتان آن را این‌جا قرار خواهیم داد. به‌صورت خلاصه از هر کمکی که از طرف جامعهٔ دندان‌پزشکی یا سایر افراد به ما برسد، به‌شدت استقبال می‌کنیم. هدف این سایت رساندن دقیق‌ترین و علمی‌ترین پیام‌های سلامت به دست تمام ایرانیان است.

برای ارتباط با ما می‌توانید فرم «تماس با ما» را پر کنید یا با ایمیل زیر در ارتباط باشید:

ahmad.pub [AT] gmail [DOT] com

تا یادمان نرفته بگوییم که تمام مطالب این سایت به‌جز جایی که ذکر شده باشد، با مجوز CC BY-SA 4.0 منتشر می‌شود. طراحی لوگوی سایت هم از هم‌کلاسی عزیزمان، سروش صدر، است.

 

احمد صوفی محمودی

حسین محمدرحیمی

دانشجویان دندان‌پزشکی شهید بهشتی

و اعضای کادر مدیریت دفتر استعدادهای درخشان دانشکده