سلامت دهان از الف تا ی: دندان‌ها

0
2209

پیوند به مطلب اصلی: https://www.nhs.uk/live-well/healthy-body/teeth-facts-and-figures

ترجمه: احمد صوفی محمودی


 

دندان‌ها برای سلامت عمومی ما حیاتی‌اند و در غذاخوردن و جویدن به ما کمک می‌کنند.

دندان‌های شیری

دندان‌های کودکان پیش از تولد شروع به ساخته‌شدن می‌کنند، اما در اغلب موارد تا ۶ تا ۱۲ ماهگی بیرون نمی‌آیند.

اکثر کودکان از ۳ سالگی مجموعهٔ کامل ۲۰ دندان شیری را دارند. هنگامی که آن‌ها به ۵ یا ۶ سالگی می‌رسند، این دندان‌ها شروع به افتادن می‌کنند و راه را برای رویش دندان‌های دائمی باز می‌کنند.

دربارهٔ دندان‌های شیری و چگونگی تشخیص دندان‌درآوردن کودک بیش‌تر بخوانید.

دندان‌های دائمی

تا سن ۱۲ تا ۱۴ سالگی، اکثر کودکان دندان‌های شیری خود را از دست داده‌اند و دندان‌های دائم‌شان در آمده است.

در مجموع ۳۲ دندان شیری داریم، ۱۲ دندان بیش‌تر از مجموعه دندان‌های شیری. چهار دندان آخر، که دندان‌های عقل نامیده می‌شوند، معمولاً بعد از سایر دندان‌ها، عموماً بین ۱۷ تا ۲۱ سالگی ظاهر می‌شوند.

بیرون‌آوردن دندان‌های عقل

دندان‌های عقل که به‌صورت مناسب یا کلاً درنمی‌آیند، می‌توانند دردناک باشند و ممکن است لازم باشد که بیرون آورده شوند.

دربارهٔ بیرون‌آوردن دندان عقل بیش‌تر بخوانید.

جنس دندان‌ها از چیست؟

بخشی از دندان که می‌توانید آن را در بالای لثه مشاهده کنید، تاج نامیده می‌شود. این قسمت با مینا که مادهٔ سخت و براقی است، پوشیده شده است. مینا سخت‌ترین ماده در بدن است و از قسمت‌های حساس داخلی دندان محافظت می‌کند.

در زیر مینا عاج وجود دارد. عاج ماده‌ای حساس است که بیش‌تر قسمت‌های دندان را تشکیل می‌دهد. عاج مادهٔ سختی است، اما نه به اندازهٔ مینا.

عاج از قسمت داخلی دندان محافظت می‌کند که پالپ نامیده می‌شود. پالپ محل خون‌رسانی و عصب‌دهی دندان است. خون‌رسانی موجب زنده و سالم نگه‌داشتن دندان می‌شود. انتهای عصبی دندان در صورتی که چیزی گرم یا سرد بخورید یا اگر دندان‌تان پوسیده یا آسیب‌دیده باشد، به مغز پیام ارسال می‌کند.

پالپ تا درون ریشهٔ دندان ادامه دارد که زیر لثه پنهان شده است. سمنتوم ریشهٔ دندان را می‌پوشاند و الیاف پریودنتال دندان را به استخوان فک متصل می‌کنند.

انواع دندان‌ها

چهار نوع مختلف دندان وجود دارد:

  • پیش (انسیزورها، سانترال و لترال): ۴ دندان جلویی بالا و پایین است. این دندان‌ها برای بریدن و خردکردن غذا مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • نیش (کانین): دندان‌های تیز و دندانه‌داری هستند. در هر طرف دندان‌های پیش شما در فک بالا و پایین یک دندان نیش وجود دارد (مجموعاً ۴ دندان در دو فک). این دندان‌ها به پاره‌کردن غذا کمک می‌کنند.
  • آسیای کوچک (پره‌مولر): در کنار دندان‌های نیش شما آسیاهای کوچک قرار دارند. در مجموع ۸ دندان دارید: ۴ عدد در فک بالا و ۴ عدد در فک پایین. این دندان‌ها بزرگ‌تر و پهن‌تر از دندان‌های پیش و نیش هستند و برای خردکردن و جویدن مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • آسیای بزرگ (مولر): شما ۸ دندان آسیای بزرگ دارید: ۴ عدد در فک بالا و ۴ عدد در فک پایین. این دندان‌ها قوی‌ترین دندان‌های شما هستند و همراه با زبان به قورت‌دادن غذا کمک می‌کنند، به‌طوری که آن قدر آن را خرد می‌کنند تا برای قورت‌دادن به‌صورت ایمن آماده شوند.

در مورد چگونگی مراقبت از دندان‌های خود بیش‌تر بخوانید.


آخرین ویرایش این صفحه: ۴ آذر ۱۳۹۴

تاریخ ویرایش بعدی: ۵ آذر ۱۳۹۷

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.