سلامت دهان از الف تا ی: ترس از دندان‌پزشکی

0
1913

پیوند به مطلب اصلی: https://www.nhs.uk/live-well/healthy-body/fear-of-the-dentist-help

ترجمه: احمد صوفی محمودی


 

۱ نفر از هر ۴ نفر از رفتن به مطب دندان‌پزشکی می‌ترسد، اما راه‌هایی برای غلبه بر این ترس وجود دارد.

ترس از دندان‌پزشک برای هر فردی معنی خاصی دارد. شاید این ترس ناشی از فکرکردن به دردناک‌بودن درمان است یا این که صداها و بوها تجربه‌های بد دوران کودکی را به یاد می‌آورند.

خبر خوب این است که دندان‌پزشکان نیز بیش‌تر و بیش‌تر ترس بیماران خود را درک می‌کنند. با ترکیبی از مهربانی و آرامش آن‌ها می‌توانند درمان دندان‌پزشکی را به کاری بی‌اضطراب تبدیل کنند.

Karen Coates، مشاور دندان‌پزشکی بنیاد سلامت دهان و دندان بریتانیا می‌گوید که خط تلفن دندان‌پزشکی این سازمان تماس‌های فراوانی دربارهٔ ترس و فوبیا دریافت می‌کند.

Karen می‌گوید: «افرادی که از دندان‌پزشک می‌ترسند، اغلب برای کمک‌گرفتن با ما تماس می‌گیرند، چون که دیگر طاقت‌شان طاق شده است. دندان‌های آن‌ها دیگر زیبا به نظر نمی‌رسند یا درد دندان شدیدی دارند و آن‌ها می‌خواهند اولین گام را برای ملاقات با یک دندان‌پزشک و درست‌کردن دندان‌های‌شان بردارند.

«برخی از مردم چنان فوبیایی از دندان‌پزشکی دارند که سال‌هاست به مطب دندان‌پزشکی مراجعه نکرده‌اند. این برای ما عادی شده که یک نفر بیست یا سی ساله یا حتا بزرگ‌تر از دوران کودکی به بعد پیش دندان‌پزشک نرفته باشد. اخیراً یک دختر ۱۶ ساله که مادرش فوبیای دندان‌پزشکی داشت، به خط تلفن ما زنگ زد. این مادر هرگز دخترش را به دندان‌پزشکی نبرده بود و اکنون دختر به‌شدت خواستار یک بررسی دندان‌پزشکی بود».

پیشرفت‌های دندان‌پزشکی

اگر چندین سال است که به خاطر ترس یا اضطراب به مطب دندان‌پزشکی مراجعه نکرده‌اید، مطمئن باشید که دندان‌پزشکی امروزه قابل تحمل‌تر است.

Karen می‌گوید: «اکثر افرادی که از دندان‌پزشکی می‌ترسند، در دوران کودکی خاطرات بدی از بو و صداهای دندان‌پزشکی دارند. مطب‌های دندان‌پزشکی مدرن محیط بسیار دوستانه‌تری دارند: گل در اتاق انتظار، نقاشی روی دیوارها، یک اتاق پذیرایی دلپذیر و کارکنان مؤدب».

او می‌افزاید: «این کاملاً یک تجربهٔ لطیف‌تری است. البته، هنوز بوی و صداهای دندان‌پزشکی وجود دارند، اما با پنهان‌کردن ابزارها از دید مراجعین و وجود موسیقی پس‌زمینه این‌ها کم‌تر قابل توجه هستند. حتا دریل‌ها مانند سابق پر سر و صدا نیستند».

پیشرفت‌های فناوری موجب بهبود در کار دندان‌پزشکی نیز شده است. امروزه درمان دندان‌پزشکی می‌تواند کاملاً بدون درد باشد. چوب دندان‌پزشکی (Dental Wand، یک سیستم تزریق کامپیوتری قلم‌مانند که داروی بی‌حسی را بسیار آرام تزریق می‌کند و در نتیجه بدون درد است) برای کسانی که از آمپول می‌ترسند، عالی عمل می‌کند. یک ژل بی‌حسی نیز می‌تواند لثه‌ها را قبل از تزریق بی‌حس کند و در نتیجه شما ورود سوزن را حس نکنید.

هشت نکته برای کاهش ترس از دندان‌پزشکی

اگر شما از ملاقات با دندان‌پزشک می‌ترسید، در زیر راهنمایی‌های Karen برای کاهش ترس نوشته شده است:

  • یک دندان‌پزشک فهمیده را پیدا کنید. از دوستان و خانواده بپرسید که آیا آن‌ها می‌توانند دندان‌پزشکی را معرفی کنند که در مدیریت بیماران مضطرب تبحر داشته باشد.
  • هنگامی که دندان‌پزشکی را که فکر می‌کنید مناسب است یافتید، از مطب دیدن کنید تا با محیط، پذیرش و دندان‌پزشک آشنا شوید. قبل از کار به دندان‌پزشک بگویید که اضطراب دارید.
  • یک وقت ملاقات در اوایل صبح انتخاب کنید تا زمان کم‌تری برای فکرکردن به آن داشته باشید.
  • اولین قرار ملاقات تنها یک بررسی کلی است، بنابراین نگران نباشید که شما به ترمیم، دریل‌کردن یا سوزن نیاز خواهید داشت. اولین دیدار را به‌عنوان فرصتی برای شناختن دندان‌پزشک حساب کنید.
  • همراه یکی از دوستان‌تان به مطب دندان‌پزشکی بروید. اگر در طول معاینه یا درمان دوست‌تان همراه شما باشد، دندان‌پزشک مشکلی با این موضوع نخواهد داشت.
  • با دندان‌پزشک هماهنگ کنید که در صورت اعلام یک نشانه از جانب شما، کار را متوقف و به شما استراحت دهد. این نشانه می‌تواند به‌سادگی بالاآوردن انگشت‌تان باشد. این موضوع به شما کمک می‌کند که احساس کنترل بیش‌تری داشته باشید.
  • اگر فکر می‌کنید که مناسب است، به‌تدریج و با تمیزکردن و جلادادن دندان‌های‌تان شروع کنید و سپس پس از ایجاد اعتماد و ارتباط با دندان‌پزشک خود، به سوی درمان‌های گسترده‌تر بروید.
  • یک دستگاه پخش موسیقی شخصی همراه خود داشته باشید تا هنگام کار دندان‌پزشکی به موسیقی گوش دهید. این به آرامش شما کمک خواهد کرد.

آرام‌بخشی

اگر شما بسیار عصبی هستید، از دندان‌پزشک خود بخواهید که کار را تحت آرام‌بخشی انجام دهد.

روی برخی از افراد آرام‌بخش استنشاقی ساده برای آرام‌کردن آن‌ها طی درمان دندان‌پزشکی بسیار مفید واقع می‌شود. این آرام‌بخش کمی شبیه گاز و هوا است که در طی زایمان داده می‌شود، اما به جای این که از طریق ماسک باشد، از راه بینی است.

اگر شما به‌شدت عصبی هستید، ممکن است آرام‌بخش داخل وریدی (از طریق تزریق به دست یا بازو) در طی درمان را ترجیح دهید. این داروها شما را بی‌هوش نمی‌کنند (شما بیدار خواهید ماند و قادر به گفت‌وگو با دندان‌پزشک هستید)، اما این داروها شما را چنان عمیق آرام می‌کنند که ممکن است بعداً بسیاری از اتفاقات را به خاطر نیاورید.


آخرین ویرایش این صفحه: ۴ آذر ۱۳۹۴

تاریخ ویرایش بعدی: ۵ آذر ۱۳۹۷

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.