شیر فلورایددار برای پیشگیری از پوسیدگی دندان

0
1041

پیوند به مقالهٔ اصلی: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/14651858.CD003876.pub4/full

تاریخ انتشار اولیهٔ مقاله: ۱۲ شهریور ۱۳۹۴

ترجمه: سروش صدر

 

سؤال

ما شواهد تأثیر شیر فلوریددار و بدون فلوراید را در پیشگیری از پوسیدگی دندان مقایسه کردیم.

پیش‌زمینه

پوسیدگی دندان هنوز هم در بیش‌تر کشورهای صنعتی مشکل بزرگ سلامت عمومی است که ۶۰ تا ۹۰ درصد کودکان مدرسه‌ای و اکثریت بزرگسالان را درگیر می‌کند. پوسیدگی دلیل عمدهٔ درد دهانی و ازدست‌دادن دندان است. شیوع پوسیدگی دندان بین کشورها و در درون کشورها متفاوت است، ولی به‌طور کلی، مردمی که در گروه اجتماعی-اقتصادی پایین جامعه (اندازه‌گیری شده با درآمد، تحصیلات و شغل) قرار دارند، بیش‌تر مبتلا می‌شوند.

فلوراید ماده‌ای معدنی است که از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند و می‌تواند به آب آشامیدنی، نمک و شیر به‌عنوان اقدام سلامت عمومی در جهت بهبود سلامت دهان اضافه شود. شیر فلورایددار معمولاً برای کودکان در کنار شیر بدون فلوراید در برنامه‌های شیر مدارس یا برنامه‌های غذایی ملی موجود است. استفاده از این سیستم‌های پخش می‌تواند وسیله‌ای راحت و صرفه‌جویانه در تأمین فلوراید برای کودکانی باشد که خانواده‌شان علاقه به شرکت در این برنامه دارند.

نویسندگان گروه سلامت دهان Cochrane مطالعاتی را که تا نوامبر ۲۰۱۴ حداقل به مدت دو سال انجام شده بودند، بررسی کردند.

نتایج کلیدی

یک مطالعه منتشرنشده که ۱۸۰ کودک سه ساله که به آن‌ها شیر فلورایددار و بدون فلوراید در مهد کودکی در منطقه‌ای با پوسیدگی دندان بالا و فلوراید پایین آب داده شده بود پیدا کردیم. بعد از سه سال ۹۲ درصد کودکان برای آنالیز در دسترس بودند. شواهد پیشنهاد می‌دهد که شیر فلورایددار ممکن است برای کودکان مدرسه‌ای مفید باشد و به طور قابل ملاحظه‌ای تشکیل حفره در دندان شیری را کاهش دهد. هیچ اطلاعاتی در مورد عوارض جانبی محتمل موجود نبود.

کیفیت شواهد

شواهد به دلیل کمبود مطالعات مرتبط، احتمال سوگیری و نگرانی بابت انجام‌پذیری در شرایط و جمعیت‌های مختلف ضعیف در نظر گرفته شده است. به مطالعات بیش‌تر و با کیفیت بهتری در این زمینه نیاز است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.