استفاده از نخ دندان برای کنترل بیماری‌های پریودنتال و پوسیدگی دندان در بزرگسالان

1
1414

پیوند به مقالهٔ اصلی: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/14651858.CD008829.pub2/abstract

تاریخ انتشار اولیهٔ مقاله: ۱۶ آذر ۱۳۹۰

ترجمه: احمد صوفی محمودی

نخ دندان برای کاهش بیماری لثه و پوسیدگی دندان

فرض بر این است که ازبین‌بردن پلاک (لایه‌ای از باکتری‌ها در یک زمینهٔ آلی که روی دندان‌ها تشکیل می‌شود) به پیشگیری از بیماری لثه (جینجیویت) و پوسیدگی دندان کمک خواهد کرد. بیماری لثه، که به صورت لثه‌های قرمز و خون‌چکان خود را نشان می‌دهد، ممکن است در نهایت منجر به ازدست‌دادن دندان شود. پوسیدگی دندان درمان‌نشده نیز ممکن است موجب ازدست‌دادن دندان شود. مسواک‌زدن قسمتی از پلاک را حذف می‌کند، اما نمی‌تواند بین دندان‌ها را که در آن بیماری لثه و پوسیدگی دندان شایع است را تمیز کند. این مقالهٔ مروری به مزایای افزودهٔ نخ دندان در افرادی که دندان‌های خود را به‌طور منظم برای جلوگیری از بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان مسواک می‌زنند، توجه دارد.

دوازده کارآزمایی در این مقالهٔ مروری بررسی شدند که بر اساس دو پیامد (پلاک دندانی و بیماری‌های لثه) داده‌ها را گزارش کرده بودند. کارآزمایی‌ها کیفیت پایینی داشتند و نتیجه‌گیری‌ها باید به‌عنوان غیر قابل اعتماد قلمداد شوند. این مرور نشان داد افرادی که به‌طور منظم مسواک می‌زدند و نخ دندان می‌کشیدند، خونریزی لثه کم‌تری در مقایسه با مسواک‌زدن به‌تنهایی داشتند. شواهد ضعیف و بسیار غیر قابل اعتمادی از یک کاهش کوچک محتمل در میزان پلاک وجود داشت. هیچ اطلاعاتی در مورد اندازه‌گیری‌های دیگر مانند پوسیدگی دندان وجود نداشت، چرا که کارآزمایی‌ها به اندازه کافی طولانی نبودند و تشخیص پوسیدگی بین دندانی در مراحل اولیه دشوار است.

یک دیدگاه

  1. […] توسط من به محیط زیست اضافه شود! باید احساس گناه کنم؟ کاکرین دربارهٔ استفاده از نخ دندان هم یک مطالعهٔ مروری … که شامل ۱۲ مطالعه با ۵۸۲ شرکت‌کننده است و استفاده از […]

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.