در مورد انتقادات به جامعهٔ پزشکی

0
1239

نویسنده: دکتر امیرحسین زرگران


 

پزشکان موضوعات مختلفی را به عنوان مصداق‌های «هجمهٔ سازمان‌یافته به جامعه‌ی پزشکی» مطرح می‌کنند: جنجال‌های مرتبط با خطای پزشکی، بحث‌های فرار مالیاتی، القای بی‌اعتمادی، ساخت سریال‌های «توهین‌آمیز» تلویزیونی و نظایر آن‌ها.

آیا «هجمه و حملهٔ سازمان‌یافته به پزشکان» وجود خارجی دارد؟

نمی‌دانم. در کشورِ به شدت سیاست‌زدهٔ ما احتمالِ این که گروه‌های مختلف سیاسی علیه یکدیگر فعالیت کنند و قربانیِ این جنگ، گروه‌های صنفی باشند، وجود دارد. اما مهم‌تر از کشف دلیل این هجمه، بررسی نحوهٔ مواجههٔ پزشکان با آن است. به نظر من صرف نظر از دلیل پشت پردهٔ «هجمه» علیه پزشکان، برخورد آن‌ها با این مسئله بسیار بد بوده است؛ که از دو جنبه قابل بررسی است:

یک. عدم پذیرش انتقادها

بسیاری از انتقادهایی که از «برخی» از پزشکان می‌شود به‌جاست. نداشتن کارتخوان در مطب کار زشتی است. پنج ساعت انتظارِ بیمار در مطب رویه‌ی ناپسندی است. اختصاص‌ندادن وقت کافی برای ویزیت بیمار یک رفتار نادرست است. اگر پزشکان مایل‌اند «هجمه»ها بی‌اثر شود و مردم اعتمادشان به آن‌ها را از دست ندهند باید در برابر انتقادهای به‌جا واکنش فروتنانه‌ای از خود نشان دهند. عیب‌ها را بپذیرند و اصلاح کنند.

دو. عدم انتقال مشکلات صنفی به مردم

رسانه‌ها تصویری از «پزشک» را در ذهن مخاطب می‌سازند و رفتارهای ناپسندِ تعدادی از پزشکان باسابقه را به تمام جامعهٔ پزشکی مرتبط می‌کنند. طبیعتاً در این تصویر هیچ اثری از مشکلات پزشکان وجود ندارد. مشقت‌های پرشمار پزشک‌شدن، دوری از حداقل‌های یک زندگی معمولی برای سال‌های طولانی، حقوق‌های عقب‌افتاده، دورهٔ طاقت‌فرسای تخصص و امثال این مشکلات هرگز به مردم انعکاس داده نمی‌شوند. خود پزشکان هم در این زمینه بسیار منفعل عمل کرده‌اند. فورواردکردن متن‌های پرآب‌وتاب در گروه‌های پزشکان دردی را دوا نمی‌کند. اگر دعوای گروه‌های سیاسی باعث شده به شما حمله شود، شما هم از ابزارهای مشابه استفاده کنید که حقانیت خودتان را ثابت کنید. ویدیو بسازید. مستند و با آمار نشان دهید عمدهٔ فرار مالیاتی در کدام سازمان‌ها اتفاق می‌افتد. نشان بدهید که سیاست‌های غلط حاکم بر سیستم پزشکی کشور باعث شده تا بیمار و پزشک هر دو قربانی باشند. از پزشک طرحی که در روستایی دورافتاده مورد تجاوز قرار گرفته حمایت کنید. از حقوق صنفی همکاران غیر پزشک خود دفاع کنید. هجمهٔ سازمان‌یافته وجود دارد؟ حمله می‌کنند؟ دفاع کنید. در غیر این صورت منتظر باشید تا این شکاف روزبه‌روز گسترده‌تر شود. شکی نیست که در این جنگ همه بازنده خواهند بود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.